Strona głównaChorobyLęk przyspiesza rozwój demencji

Lęk przyspiesza rozwój demencji

Lęk oznacza zwiększone tempo rozwoju od łagodnego upośledzenia funkcji poznawczych do choroby Alzheimera.
Lęk przyspiesza rozwój demencji [fot. ete Linforth from Pixabay]
stanowi poważny kryzys zdrowia publicznego na całym świecie. Ilość zgonów z jej powodu wzrosła ponad dwukrotnie od 2000 roku. W związku ze starzeniem się społeczeństw natomiast liczba chorych będzie wzrastała w kolejnych dziesięcioleciach.

Wielu pacjentów z chorobą Alzheimera najpierw cierpiało na łagodne upośledzenie funkcji poznawczych, takie jak problemy z pamięcią i zdolnością myślenia. Jak się okazało, często obserwowano u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi również lęk, chociaż jego rola w rozwoju choroby nie jest jasna.
Wiemy, że utrata objętości niektórych obszarów mózgu jest czynnikiem rozwoju choroby Alzheimera. Chcieliśmy sprawdzić, czy ma wpływ na strukturę mózgu, czy też oddziaływanie lęku jest niezależne od tej struktury w sprzyjaniu rozwojowi choroby - mówi dr Maria Vittoria Spampinato, współautorka badań.
Pacjentów poddano badaniom rezonansem magnetycznym, aby określić objętości hipokampu i kory śródwęchowej, dwóch obszarów ważnych dla tworzenia wspomnień. Zbadano również również obecność allelu ApoE4, najbardziej rozpowszechnionego genetycznego czynnika ryzyka choroby Alzheimera.

Okazało się, że - zgodnie z oczekiwaniami - pacjenci, u których zdiagnozowano chorobę Alzheimera, mieli znacznie mniejsze objętości hipokampu i kory śródwęchowej oraz większą częstość występowania ApoE4. Co więcej jednak, ustalono, że lęk był niezależnie związany z osłabieniem funkcji poznawczych.
U pacjentów z łagodnymi i objawami lęku choroba Alzheimera rozwinęła się szybciej niż u osób bez lęku, niezależnie od tego, czy dotyczył ich genetyczny czynnik ryzyka, czy zmniejszenie objętości mózgu - mówi Jenny L. Ulber, współautorka badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy