Strona głównaChorobyLęk wysokości można leczyć za pomocą wirtualnej rzeczywistości

Lęk wysokości można leczyć za pomocą wirtualnej rzeczywistości

Terapia wykorzystująca wirtualną rzeczywistość skutecznie zmniejsza lęk wysokości. Zespół naukowców z Vrije Universiteit Amsterdam i Uniwersytetu Twente opracował ZeroPhobia, terapię przeprowadzaną za pośrednictwem aplikacji na smartfona.
Lęk wysokości można leczyć za pomocą wirtualnej rzeczywistości [fot. Pexels from Pixabay]
Dwa do pięciu procent populacji cierpi na lęk wysokości. Jak się okazało, dzięki zastosowaniu ZeroPhobia, która opiera się na terapii poznawczo-behawioralnej, objawy tego zaburzenia wysokości mogą zostać znacznie osłabione. - Możemy teraz oferować terapię fobii bez interwencji terapeuty, używając tylko smartfona i przeglądarki kosztującej mniej niż kilka kaw ze Starbucksa - mówi Tara Donker, współautorka aplikacji.

Terapia poznawczo-behawioralna leczy fobie, takie jak lęk wysokości, znajdując sposoby na stawianie ludzi w pobliżu obiektu lub w sytuacji, której się boją. - W tym postępowaniu ludzie stopniowo doświadczają w wirtualnym środowisku tego, czego się boją. Przykładowo, mogą stać na balkonie w teatrze lub na szczycie budynku. Krok po kroku uczą się radzić sobie ze swoim strachem i osłabiać go. Ciekawym aspektem wirtualnej rzeczywistości jest to, że skoro ludzie wiedzą, że sytuacja, w jakiej się znaleźli, nie jest realna, chętniej próbują nowych rzeczy. A ponieważ wszystko jest stworzone w formie gry i animowane, ludzie się nawet dobrze przy tym bawią. Wiedza, którą zdobyliśmy opracowując leczenie lęku wysokości, otwiera drzwi do tworzenia terapii innych rodzajów , takich jak lęk przed lataniem, lub klaustrofobia - wyjaśnia Donker.

Badanie pokazuje, że możliwe jest zapewnienie bezpiecznego leczenia za ułamek kosztów standardowych terapii i to w bardzo przystępny sposób. Teraz osoby, których obecnie nie stać na leczenie lub które nie chcą zwracać się do terapeuty, również mogą uzyskać pomoc. - Możesz pracować z ZeroPhobia bez konieczności wychodzenia z domu lub umawiania się na wizytę u specjalisty. Dzięki temu leczenie jest w zasięgu znacznie większej liczby ludzi. Wiedzieliśmy, że rzeczywistość wirtualna może być bardzo skuteczna w leczeniu fobii takich jak lęk wysokości. W naszym badaniu pokazujemy, że możliwe jest opracowanie kompleksowego i skutecznego leczenia bez konieczności korzystania z drogiego sprzętu. Według mnie, ZeroPhobia pokazuje, że aplikacje mogą przyczynić się do uzyskania przystępnej ceny opieki zdrowotnej i do poprawy jakości naszych systemów opieki - mówi Donker.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy