Strona głównaChorobyLekarze lekceważą ból kobiet. Mężczyźni mogą liczyć na lepszą pomoc w walce cierpieniem

Lekarze lekceważą ból kobiet. Mężczyźni mogą liczyć na lepszą pomoc w walce cierpieniem

Nie ma równości miedzy kobietami i mężczyznami. Przynajmniej jeśli chodzi o leczenie bólu. Panie nie mogą liczyć na takie samo leczenie w przypadku doświadczania cierpienia jak panowie.
Lekarze lekceważą ból kobiet. Mężczyźni mogą liczyć na lepszą pomoc w walce cierpieniem [© plprod - Fotolia.com] W jednym z badań (opublikowanych w Academic Emergency Medicine) z udziałem niemal tysiąca osób odkryto, że kobiety i mężczyźni, którzy trafiali na pogotowie i zgłaszali podobne poziomy bólu, nie otrzymali takiej samej pomocy. Kobiety miały o 13 do 25 procent mniejsze szanse otrzymania leków opioidowych na i czekały na tabletki średnio o około kilkunastu do dwudziestu minut dłużej niż mężczyźni.

W innym badania przeanalizowano dane medyczne kilkudziesięciorga kobiet i mężczyzn po zabiegu pomostowania aortalno-wieńcowego. Ustalono, że mężczyźni częściej niż kobiety dostawali , paniom zaś częściej przepisywano środki uspokajające zamiast tych uśmierzających fizyczny dyskomfort.

Jak przyznali autorzy badań, w ramach swoich analiz chcieli sprawdzić, czy pracownicy służby zdrowia prezentują stereotypowe poglądy dotyczące tego, że kobiety są emocjonalnie mniej stabilne i bardziej skłonne do wyolbrzymiania bólu niż mężczyźni. Odkryto, że takie przekonania w istocie miały przełożenie na zwalczanie dolegliwości bólowych.

Zjawisko odmiennej oceny zgłaszanego bólu w zależności od płci pacjenta zbadali ponad dziesięć lat temu uczeni z University of Maryland. W książce pt. "The Girl Who Cried Pain: A Bias Against Women in the Treatment of Pain" ("Dziewczyna, która płakała z bólu: uprzedzenia w leczniu ból u kobiet") przeanalizowali i jego leczeniu u chorych różnej płci.

Okazało się, że kobiety mają niższy próg bólu i określają cierpienie jako silniejsze, a jednak zazwyczaj nie są z jego powodu odpowiednio leczone. Jak wskazują autorzy książki, można by oczekiwać, że kobiety będą leczone lepiej i bardziej intensywnie. Tymczasem ustalono różnego rodzaju powody, dla których pracownicy służby zdrowia mogą inaczej leczyć ból u kobiet i mężczyzn - u ich podstaw są streotypowe przekonania, że: (1) mężczyźni zwykle mniej się skarżą, jeśli więc narzekają, „to musi być prawdziwe", (2) kobiety powinny być w stanie znieść ból lepiej, skoro doświadczają porodu, wreszcie - (3) kobiety mają tendencję do narzekania i przesady, zatem mogą informować o bólu nieadekwatnie.

Co ciekawe, nie tylko płeć ma wpływ na sposób leczenia bólu. Odkryto też, że nie bez znaczenia jest... wygląd pacjenta. Osoby bardziej atrakcyjne fizycznie są uznawane za doświadczające mniejszego bólu niż nieatrakcyjne. Oczekuje się, że ładni i zadbani ludzie lepiej zniosą dyskomfort fizyczny...

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy