Strona głównaChorobyLeki hormonalne a ryzyko raka piersi

Leki hormonalne a ryzyko raka piersi

Kobiety stosujące niektóre rodzaje leków hormonalnych mogą mieć zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi przez nawet dwie dekady po odstawieniu tych medykamentów.
Leki hormonalne a ryzyko raka piersi [fot. Gabriela Sanda z Pixabay]
Zwiększone ryzyko jest niewielkie, ale utrzymuje się przez długi czas u kobiet po menopauzie, które zażywały leki hormonalne łączące estrogen i progestynę.

Jak mówią medycy z Harbor-UCLA Medical Center w Torrance, nawet krótkotrwałe przyjmownaie wspomnianych hormonów może mieć długtrwałe efekty w postaci podwyższonego zagrożenia nowotworem piersi.

Takie wnioski wyciągnięto na podstawie analizy danych 16 tysięcy kobiet w wieku 50-70 lat, które przez kilka lat zażywały . Jak się okazało, panie, które przyjmowały jedynie estrogen, cechowaly się o 23 proc. niższym ryzykiem raka piersi przez kolejne dwadzieścia lat niż kobiety zażywające estrogen i progestynę.

Według danych World Cancer research Fund rak piersi jest najczęściej występującym rakiem u kobiet i drugim najczęściej występującym nowotworem. W 2018 roku odnotowano ponad 2 miliony nowych przypadków tej choroby.

Wśród czynników ryzyka nowotworu piersi są spekty genetyczne: niektóre mutacje, szczególnie w BRCA1, BRCA2 i p53, powodują bardzo wysokie ryzyko tej choroby. Jednak mutacje te są rzadkie i stanowią niewielką część całkowitego zagrożenia nowotworem piersi, podaje Światowa Organizacja Zdrowia. Inne czynniki choroby to przedłużone zwiększone poziomy endogennych estrogenów, np. przy wczesnym okresie, a także późna , późnym wiek pierwszego porodu. Poza tym rozwojowi raka piersi sprzyja nadmiar , nadwaga i oraz brak aktywności fizycznej.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy