Strona głównaChorobyLimfopenia nie pozwala długo żyć

Limfopenia nie pozwala długo żyć

Limfopenia, czyli niedostateczna ilość komórek układu odpornościowego, skraca życie, wskazują duńscy badacze.
Limfopenia nie pozwala długo żyć [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Zbyt mała ilość limfocytów może być ostrzeżeniem przed zachorowaniem w niedalekiej przyszłości. Ich niedostatek miał związek z 60-procentowym wzrostem zgonów z jakiejkolwiek przyczyny w okresie badań.

W kilkunastoletnich badaniach wzięło udział ponad 108 tysięcy osób w wieku 20-100 lat. Stwierdzenie niskiej liczby limfocytów w badaniu krwi wiązało się z 1,6-krotnym wzrostem ryzyka śmierci z jakiejkolwiek przyczyny oraz od 1,5- do 2,8-krotnie zwiększonym ryzykiem śmierci z powodu , , chorób układu oddechowego, i in.
Nasze badanie wykazało, że uczestnicy z limfopenią byli narażeni na wysokie ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny, niezależnie od jakiegokolwiek innego czynnika ryzyka, w tym wieku. Może to być spowodowane zmniejszoną funkcjonalnością , co czyni pacjentów mniej zdolnymi do przeżycia potencjalnie śmiertelnych chorób. Limfopenia może być również wskaźnikiem ogólnej słabości, która powoduje wysokie ryzyko śmierci z jakiegokolwiek powodu. Starszy wiek związany jest zarówno ze zmniejszającą się liczbą limfocytów, jak i ze śmiertelnością. Chociaż przyczyna związanego z wiekiem spadku liczby limfocytów nie jest znana, może być efektem inwolucji grasicy, co prowadzi do zmiany składu podtypów limfocytów z wiekiem, a w konsekwencji zmiana ogólnej zdolności immunologicznej. Wyższe ryzyko śmiertelności wśród osób z limfopenią, które były młodsze niż 70 lat w porównaniu z osobami w wieku 70 lat lub starszymi sugeruje, że czynniki inne niż wiek mogą przyczyniać się do tego prawdopodobieństwa - czytamy w raporcie z badań.
Na podstawie:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy