Strona głównaChorobyListopad - miesiąc Świadomości Raka Płuc

Listopad - miesiąc Świadomości Raka Płuc

Co roku z powodu chorób płuc umiera w Polsce około 50 tysięcy osób. Rak płuca jest najczęstszą przyczyną zgonów spowodowanych nowotworami i dotyczy to równej mierze kobiet jak i mężczyzn. Nie znaczy to jednak, że lekarze są wobec tej choroby bezbronni, ważne jest jednak – jak w przypadku wszystkich nowotworów – szybkie działanie.
W chorobie nowotworowej płuc występują mało charakterystyczne objawy, które bardzo często są lekceważone: i przez pacjentów, i przez lekarzy. Objawami, które powinny skłonić nas do wizyty u lekarza są przewlekły kaszel, powtarzające się zapalenia płuc, ból w klatce piersiowej, duszności i krwiolpucie.
Warto przy tym pamiętać, że – wbrew krążącym opiniom – na raka płuca chorują nie tylko palacze. Szacuje się, że nawet co piąty chory nigdy nie palił papierosów. Przyczyną powstawania nowotworów płuca może być w równym stopniu palenie czynne jak i bierne. Na raka płuca chorują także osoby pracujące przy produkcji koksu, narażone na kontakt ze związkami ołowiu, chromu, niklu, azbestu i smołą. Rak może być także spowodowany zanieczyszczeniem powietrza spalinami i uwarunkowaniami dziedzicznymi.

Jak wykrywa się raka płuc? W celu potwierdzenia lub wykluczenia obecności nowotworu złośliwego lekarz kieruje pacjenta na badanie radiologiczne płuc (rtg klatki piersiowej), tomografię komputerową, bronchoskopię, biopsję, pobranie węzłów chłonnych śródpiersia lub badanie cytologiczne plwociny.
Istnieją trzy podstawowe metody leczenia nowotworów płuca: operacyjne, chemioterapia i radioterapia.

W zależności od umiejscowienia nowotworu i jego rozległości stosuje się różne zabiegi operacyjne: usuwa się całe płuco, jeden płat albo segment płuca. Po zabiegu pacjent przechodzi rehabilitację opartą przede wszystkim na gimnastyce oddechowej i wczesnej pionizacji.
Chemioterapię można stosować zarówno przed jak i po leczeniu operacyjnym, a także jako osobną metodę leczenia. Powikłaniami występującymi po chemioterapii mogą być nudności, wymioty, biegunki i zaparcia. Najbardziej nieprzyjemnym skutkiem ubocznym jest wypadanie włosów, ale nie wszystkie rodzaje chemii je powodują.

Radioterapia polega na niszczeniu przez naświetlanie komórek nowotworowych. Stosuje się ją zarówno przed, jak i po zabiegach operacyjnych czy chemioterapii. Najczęstszym powikłaniem po radioterapii jest „oparzenie popromienne” skóry, która może być zaczerwieniona, może się łuszczyć, czasami pojawia się także wydzielina. Podrażnienia można złagodzić stosując odpowiednie maści i kremy.

Choroba nowotworowa jest na pewno dramatem dla samego pacjenta i jego bliskich, ale lekarze podkreślają, że wiara w wyzdrowienie zawsze jest bardzo ważnym elementem terapii. Chorzy na nowotwór płuca, a także ich najbliżsi mogą poszukać wsparcia w Zespole Wsparcia Dla Pacjentów Centrum Onkologii w Warszawie, Fundacji Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz dzwoniąc na bezpłatną infolinię dla chorych na nowotwory złośliwe i ich bliskich. Dokładne adresy i numery telefonów znajdują się na stronie internetowej warszawskiego Centrum Onkologii.

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy