Strona głównaChorobyLudzie po udarze powinni spacerować. To poprawia przeżywalność

Ludzie po udarze powinni spacerować. To poprawia przeżywalność

Ludzie po udarze, którzy spacerują lub uprawiają ogródek przez co najmniej trzy godziny tygodniowo lub jeżdżą na rowerze przynajmniej dwie godziny, mogą mieć o 54 proc. niższe ryzyko przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.
Ludzie po udarze powinni spacerować. To poprawia przeżywalność [fot. Pexels z Pixabay]
Wspomniane formy wysiłku dają największe korzyści dla młodszych osób po . Kiedy ludzie w wieku poniżej 75 lat ćwiczyli co najmniej przez podany wyżej czas, ryzyko ich śmierci zmniejszyło się o 80 proc.

- Potrzebne jest lepsze zrozumienie roli aktywności fizycznej w zdrowiu osób, które przeżyły udar, aby zastosować skuteczniejsze terapie ruchowe oraz kampanie zdrowia publicznego i pomóc tym osobom żyć dłużej - mówi dr Raed A. Joundi z University of Calgary w Kanadzie. - Nasze wyniki są pocieszające, ponieważ zaledwie trzy do czterech godzin tygodniowo wiązało się ze znacznym zmniejszeniem śmiertelności, a to może być osiągalne dla wielu pacjentów po wcześniejszym udarze. Ponadto odkryliśmy, że badani zyskali jeszcze większe korzyści, chodząc od sześciu do siedmiu godzin tygodniowo - dodaje dr Joundi.

Kilkuletnie monitorowanie kilkuset osób (z których część była po udarze) w średnim wieku 72 lata pokazało, że takie aktywności, jak chodzenie, , ogrodnictwo, trening siłowy, i pływanie pomogły pacjentom lepiej funkcjonować i uchronić się przed przedwczesną śmiercią.

Uczeni uwzględnili różne czynniki, które mogą oddziaływać na ryzyko śmierci, takie jak wiek i palenie papierosów. 25 proc. osób, które przeszły udary, zmarło z jakiejkolwiek przyczyny podczas okresu obserwacji, w porównaniu z 6 procentami osób, które nigdy nie doświadczyły udaru.

Biorąc pod uwagę jedynie ludzi po udarze, zmarło 15 proc. osób, które przez co najmniej trzy do czterech godzin tygodniowo spacerowały, i 33 proc. wśród tych, którzy nie podejmowali takiej aktywności fizycznej. Co ciekawe, w grupie ludzi bez historii udarów zmarło 4 proc. osób, które spacerowały przez podaną ilość czasu, w porównaniu do 8 proc., które nie chodziły tak długo.

- Nasze wyniki sugerują, że minimalna aktywność fizyczna może zmniejszyć długoterminową śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny u osób po udarze - mówi dr Joundi.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy