Strona głównaChorobyŁuszczyca sprzyja depresji

Łuszczyca sprzyja depresji

Trudno jest określić, która choroba pojawia się jako pierwsza, ale bez wątpienia istnieje dość ścisły związek pomiędzy depresją a łuszczycą.
Łuszczyca sprzyja depresji [© Vrisphuket - Fotolia.com] Niezależnie od stopnia intensywności choroby, pacjenci z , szpecącą chorobą skóry, cehcują się wyższym ryzykiem depresji.
Ryzyko depresji może być nawet bardziej spowodowane obawami o wygląd niż o rzeczywisty stan skóry, wyjaśniają uczeni z Kliniki Dermatologii w New York University School of Medicine.

Niewielki obszar zaatakowany łuszczycą może wywoływać wiekszy niepokój u danej osaoby niż powierzchnia choroby trzy razy takiej wielkości u innej osoby. Lokalizacja zmian skórnych, czyli to, czy są w bardziej widocznym miejscu lub znadują się na obszarze, który upośledza codzienne funkcjonowanie, może odgrywać większą rolę.

Łuszczyca to zaburzenia autoimmunologiczne powodujące czerwone wykwity na skórze pokryte srebrzysto-białymi „łuskami". Plamy te pojawiają się zwykle na skórze głowy, łokci, kolan, twarzy, pleców, rąk i nóg.

Choroba nie dotyczy jedynie skóry. U pacjetnów odnotowuje się równocześnie znacznie wyższe ryzyko innych problemów zdrowotnych: otyłości, nadciśnienia, , a także .

W amerykańskich badaniach wzieło udział ponad 12 tysiecy osób, które odpowiedziały na szczegółowe pytania dotyczące doświadczania łuszczycy i objawów depresji.

Symptomy łuszczycy odnotowano u 3 procent badanych, a spośród nich z objawami depresji zmagało się 17 procent.

Nie ustalono, która choroba pojawiła się jako pierwsza, ale łuszczyca w istotny sposób łączy się z depresją. Co więcej, zaobserwowano, że pacjenci z łuszczycą i w depresją łuszczycy byli bardziej narażone na zaburzenia funkcjonalnie niż pacjenci z , ale bez łuszczycy.

Odkyry związek pozostał w mocy także po wzieciu innych czynników sprzyjających depresji, jak: płeć, wiek, styl życia (np. palenie papierosów i poziom spożycia alkoholu) i .

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy