Strona głównaChorobyŁuszczyca zwiększa problemy z kontrolą ciśnienia tętniczego

Łuszczyca zwiększa problemy z kontrolą ciśnienia tętniczego

Łuszczyca wiąże sie z wyższym ryzykiem niekontrolowanego ciśnienia krwi.
Łuszczyca zwiększa problemy z kontrolą ciśnienia tętniczego [©  Andrey Popov - Fotolia.com] Osobom z ciężką trudniej jest kontrolować ciśnienie krwi, mówią uczeni.

Naukowcy przeanalizowali stan zdrowia ponad 13 tysięcy Brytyjczyków wykazały, że osoby z ciężką łuszczycą były o 48 procent bardziej narażone trudności w kontroli ciśnienia krwi w porównaniu do ludzi bez tej choroby.

Okazuje się, że istnieje związek między łuszczycą i układem krążenia. Ale dokładne przyczyny tego nie są jasne, a związek przyczynowo-skutkowy nie został ustalony. Być może - sądzą medycy - przewlekły stan zapalny stanowi wspólny mianownik tych problemów.

Na skórze osób z łuszczycą rozwijają łuszczące się zgrubienia, które często wywołują swędzenie lub ból. Eksperci uważają, że choroba powstaje w wyniku ataku układu odpornościowego na zdrowe komórki skóry; to reakcja, która powoduje przewlekłe zapalenie. Przewlekłe stany zapalene naczyń krwionośnych natomiast uważa się za sprzyjające , i .

W przypadku osób z ciężką łuszczycą (tj. gdy choroba atakuje ponad 10 procent skóry) prawie 60 procent miało niekontrolowane nadciśnienie (odczyt wyższy niż 140/90 mm Hg). Pacjentów tych cechowało też o 48 procent wyższe ryzyko kłopotów z kontrolą ciśnienia.

Wyniki pozostały w mocy także po uwzględnieniu innych powszechnych czynników nadciśnienia, jak: waga, , spożywanie alkoholu i stosowanie leków które mogą zwiększyć ciśnienie krwi.

Jak wskazują autorzy badań, lekarze podstawowej opieki powinni być świadomi, że pacjenci z łuszczycą często mają problemy z kontrolą nadciśnienia tętniczego.

Wyniki badań opublikowano w magazynie JAMA Dermatology.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy