Strona głównaChorobyŁysiejący mężczyźni bardziej zagrożeni chorobami serca

Łysiejący mężczyźni bardziej zagrożeni chorobami serca

Nowe japońskie badanie wykazało potencjalny związek pomiędzy łysieniem a zwiększonym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca.
Łysiejący mężczyźni bardziej zagrożeni chorobami serca [© Bombaert Patrick - Fotolia.com] Z analiz badaczy z Uniwersytetu w Tokio wynika, że większe zagrożenie dotyczy mężczyzn, którzy łysieją na czubku głowy. U panów, u których wraz z wiekiem pojawiają się zakola, nie odnotowano wzrostu prawdopodobieństwa wspomnianych dolegliwości.

Odkrycia pochodzą z sześciu badań z udziałem niemal 37 tysięcy mężczyzn.

Okazało się, że mężczyźni łysiejący od czubka głowy cechują się wyższym o 32 - 84 proc. ryzykiem rozwoju chorób serca w porównaniu do mężczyzn z pełną czupryną lub doświadczających pojawiania się zakoli. Odsetek ten zależy od m. in. od wieku badanych oraz intensywności łysienia.

Mechanizm odkrytej zależności nie jest jasny, ale uczeni sądzą, że może być markerem oporności na insulinę, przewlekłego stanu zapalnego i zwiększonej wrażliwości na , z których wszystkie są czynnikami rozwoju choroby serca.

Wyniki badań opublikowano w magazynie BMJ Open.

(określane też jako „łysienie androgenowe") dotyka do 40 proc. mężczyzn i jest najczęstszym typem utraty włosów. Około czterech na pięciu panów w wieku 80 lat doświadcza tego rodzaju łysienia.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy