Strona głównaChorobyMRI pozwala wcześnie przewidzieć rozwój choroby Alzheimera

MRI pozwala wcześnie przewidzieć rozwój choroby Alzheimera

Obszary mózgu dotknięte chorobą Alzheimera mogą zacząć się kurczyć nawet na dekadę przed rozpoznaniem otępienia, wynika z nowych badań opublikowanych w "Neurology".
W badaniach naukowcy zastosowali obrazowanie rezonansu magnetycznego (magnetic resonance imaging, MRI) do pomiaru obszarów mózgu u osób bez problemów z pamięcią lub innych objawów choroby Alzheimera, a następnie monitorowali ich stan zdrowia odnotowując przypadki rozwoju choroby.

Okazało się, że osoby, których obszary w mózgu związane z chorobą Alzheimera miały mniejszą objętość, były znacznie bardziej narażone na rozwój choroby w przyszłości.

Taki pomiar jest potencjalnie ważnym markerem obrazowania wczesnych zmian w mózgu związanych z chorobą Alzheimera. Może pomóc przewidzieć, u którego pacjenta najprawdopodobniej choroba się rozwinie i to na długo przed pierwszymi objawami opisywanych problemów zdrowotnych, wskazują uczeni z Harvard Medical School w Bostonie.

Badaniami objęto dwie grupy osób bez objawów choroby Alzheimera. W pierwszej grupie było 33 uczestników. Ich zdrowie monitorowano średnio przez 11 lat. W tym czasie ośmioro z tych osób doświadczyło objawów otępieniem. W drugiej grupie były 32 osoby obserwowane średnio przez siedem lat, u siedmiorga z nich rozwinęła się choroba.

Wspomniane dane zestawiono z wynikami badania MRI z początku badania i okazało się, że w grupie osób z najmniejszym rozmiarem określonych obszarów mózgu u 55% rozwinęła się choroba. W przypadku uczestników o najwyższych pomiarach u żadnego z nich nie zanotowano objawów choroby Alzheimera.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy