Strona głównaChorobyMarkery genetyczne identyfikujące potencjalnych zawałowców

Markery genetyczne identyfikujące potencjalnych zawałowców

Międzynarodowy zespół naukowców pracujący pod kierunkiem Uniwersytetów w Leicester oraz Cambridge w Wlk. Brytanii odkrył markery genetyczne, które identyfikują osoby zagrożone tworzeniem się skrzepów i zawałem serca. Badania, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Blood, mogą wskazać potencjalne cele terapeutyczne w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych.

Choroba wieńcowa to najczęściej występująca choroba serca, która jest główną przyczyną przedwczesnych zgonów. Profesor Alison Goodall z Uniwersytetu w Leicester i profesor Willem Ouwehand z Uniwersytetu Cambridge i National Health Service Blood and Transplant (NHSBT) wraz z kolegami zbadali nowe geny regulujące płytki, malutkie komórki we krwi, które zlepiają się, by stworzyć skrzeplinę. Celem było odkrycie, co sprawia, że te komórki są u niektórych osób bardziej lepkie.

"Od dawna wiemy, że aktywność płytek i tworzenie się skrzepów przebiega odmiennie u różnych osób - ale teraz zidentyfikowaliśmy niektóre z genetycznych przyczyn tego stanu rzeczy" - mówi profesor Goodall, naczelna autorka artykułu.

Profesor Ouwehand podkreśla, że w toku badań została odkryta nowa molekuła, która odgrywa istotną rolę w płytkach. "Wyniki badań przeprowadzonych na dużej grupie pacjentów NHS, którzy przeszli zawał serca, oraz na zdrowej grupie kontrolnej sugerują, że różnice genetyczne w genie tego białka nieznacznie modyfikują ryzyko skrzeplin" - mówi profesor Ouwehand. "Ten typ badań pomoże nam odpowiedzieć na złożone pytanie dlaczego niektóre osoby są zagrożone wyższym ryzykiem zawału serca niż inne." Jak zauważa: "pewnego dnia tego typu badania mogą przyczynić się do opracowania nowej generacji leków, które można by wykorzystywać do obniżenia ryzyka tej wyniszczającej choroby".

Choroba wieńcowa i zakrzepica o podłożu miażdżycowym pochłaniają życie większej liczby osób w Europie niż jakakolwiek inna choroba. Co roku u 600.000 osób jest diagnozowany zawał mięśnia sercowego, a 50% z tych przypadków okazuje się śmiertelnych. Wiele osób po zawale doświadcza obniżenia jakości swojego życia. Zespół projektowy odkrył, że długofalowe zażywanie aspiryny stanowi tanią profilaktykę przeciwzawałową, niemniej jej zażywanie wiąże się z niedopuszczalnymi skutkami ubocznymi, stąd konieczność identyfikacji markerów, aby ustalić indywidualne zagrożenie tymi chorobami.

Obecnie takie markery nie są dostępne. "Zakończenie sekwencjonowania genomu człowieka i wysokowydajne sekwencjonowanie i typowanie polimorfizmów pojedynczego nukleotydu wraz z nowymi technologiami oferuje wyjątkową możliwość ich identyfikacji" - zdaniem zespołu badawczego. Opracowywanie lepszych leków na potrzeby profilaktyki i leczenia tych chorób również zostanie ułatwione przez "dogłębniejsze poznanie mechanizmów interakcji płytek z uszkodzonymi ściankami naczyń i innymi krwinkami".

Wkład w badania wnieśli naukowcy z Wellcome Trust Sanger Institute w Wlk. Brytanii, University College w Dublinie w Irlandii oraz Uniwersytetu w Leuven w Belgii.


Badania zostały częściowo dofinansowane z projektu BLOODOMICS (Identyfikowanie genów ryzyka zakrzepicy o podłożu miażdżycowym w chorobie wieńcowej na podstawie analizy transkryptomów i proteomów oraz wysokowydajnego resekwencjonowania eksonów), który otrzymał 8,88 mln EUR z tematu "Nauki o życiu, genomika i biotechnologia na rzecz zdrowia" Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE.

Więcej informacji:

BLOODOMICS:


Uniwersytet w Leicester:


Blood:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy