Strona głównaChorobyMarzec Miesiącem Świadomości Urazów Głowy

Marzec Miesiącem Świadomości Urazów Głowy

W naszym kraju wiedza dotycząca urazów głowy i mechanizmów ich następstw jest bardzo niska. Tymczasem taki problem może mieć każdy z nas – zmienia on życie ofiary i całego jej otoczenia bezpowrotnie. Na urazy głowy i ich konsekwencje powinniśmy zwrócić szczególną uwagę w tym miesiącu, gdyż Marzec jest Miesiącem Świadomości Urazów Głowy.
Marzec Miesiącem Świadomości Urazów Głowy [fot. Baner Marzec Miesięcem Świadomości Urazów Głowy] Uraz głowy może przydarzyć się każdemu bez wyjątku. Dlatego musimy bardzo głośno mówić o działaniach prewencyjnych, a także dostępie - nie tylko do pomocy medycznej, ale także rehabilitacyjnej i psychologicznej dla wszystkich ofiar! Ambasadorami naszej kampanii edukacyjnej zostali: Monika Kuszyńska - piosenkarka, była wokalistka zespołu Varis Manx, Joanna Palica - prezes Fundacji Koocham, dr Maciej Jagielak - chirurg, traumatolog i Małgorzata Szurlej - psycholog.

Uraz głowy to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci lub niepełnosprawności dzieci, młodych i starszych osób w Polsce. Waga problemu jest tak duża ponieważ urazy dotyczą często osób bardzo aktywnych, najczęściej młodych. W 2011 roku u ponad 4% mieszkańców Polski wystąpiły urazy głowy, ich następstwa są bardzo niepokojące i mają ogromny wpływ, nie tylko na funkcjonowanie pojedynczych osób, ale całych rodzin. W naszym kraju istnieje szereg aktywności i inicjatyw podejmowanych spontanicznie, indywidualnie lub w sposób bardziej zorganizowany, ale dotychczas brakowało jednego miejsca i przestrzeni na wnikliwą analizę i dyskusję w tak ważnej dla społeczeństwa kwestii jaką są urazy mózgu. Wzorem innych krajów tworzymy w marcu forum do tej ważnej dyskusji.

Dzięki temu, iż ogłosiliśmy marzec Miesiącem Świadomości Urazów Głowy uzyskaliśmy przestrzeń i miejsce na wymianę poglądów, zwrócenie uwagi mediów, decydentów oraz wszystkich obywateli na ten szczególny problem. Naszym celem są działania prewencyjne - zmniejszenie ilości urazów głowy, a także znaczące poprawienie jakości życia osób po urazach mózgu, oraz ich rodzin i opiekunów. Nie chcemy, aby osoby po urazach głowy i ich rodziny czuły się wykluczone z życia społecznego i zepchnięte na margines. Uraz głowy może przydarzyć się w każdej chwili, wszędzie i każdemu bez wyjątku. Chcielibyśmy, aby wszyscy mieli dostęp do pomocy medycznej, rehabilitacyjnej, psychologicznej i każdej innej.

W Polsce zjawisko średnio-ciężkich i ciężkich urazów głowy hospitalizowanych w oddziałach intensywnej terapii bada międzynarodowy projekt CREACTIVE. - Za rok będziemy o urazach mózgu wiedzieli więcej niż dziś. Po 5 latach trwania Projektu będzie można przedstawić wnioski, które być może zweryfikują nasze dotychczasowe postępowanie - mówi kierownik i koordynator Projektu CRACTIVE w Polsce dr Małgorzata Mikaszewska-Sokolewicz. - Mam nadzieję, że dzięki inicjatywie podnoszenia świadomości społeczeństwa wyniki 5 letnich badań prowadzonych w oddziałach intensywnej terapii w Polsce będą miały odpowiednią wartość dla społeczeństwa, decydentów i twórców polityki zdrowotnej kraju a przede wszystkim będą lepiej służyć ofiarom urazów mózgu i ich najbliższym - podkreśla dr Małgorzata Mikaszewska-Sokolewicz.

Ambasadorami naszej kampanii społeczno-edukacyjnej zostali: Monika Kuszyńska- piosenkarka, była wokalistka zespołu Varis Manx, Joanna Palica - mama Alka, który doznał bardzo ciężkiego urazu głowy, prezes Fundacji Koocham, dr Maciej Jagielak - specjalista chirurgii szczękowej, chirurg, traumatolog i Małgorzata Szurlej - psycholog i audio-psycho-fonolog. Inni eksperci, którzy wspierają naszą akcję to m.in: prof. Józef Opara, specjalista neurologii i rehabilitacji, zespół neurochirurgów dziecięcych z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej w Warszawie: dr Mikołaj Eibl, Profesor Bogdan Ciszek, dr Elżbieta Zygańska, dr Jolanta Strzelecka - neurolog dziecięca, dr Marta Bogotko – Szarszewska - neurolog dziecięca, dr Michaela Pakszys - pediatra, neurofizjolog, lektor EEG Biofeedback, Anna Zielińska, Instytut Transportu Samochodowego, Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Najczęstszą przyczyną urazów głowy są wypadki drogowe, upadki, uderzenia i akty napaści. Z naszych licznych rozmów ze wszystkim zaangażowanymi w kampanię społeczno-edukacyjną ambasadorami i ekspertami wynika, że dwa najważniejsze aspekty, które powinniśmy poruszać w ramach kampanii edukacyjnej w tym roku to działania prewencyjne i powszechny dostęp do rehabilitacji. Zespół neurochirurgów dziecięcych ze szpitala na Niekłańskiej zwraca szczególną uwagę na lekkomyślność i brak wyobraźni rodziców, która jest bardzo częstą przyczyną urazów głowy, maleńkie dzieci spadają z przewijaków, z łóżek rodziców, z parapetów, w przytłaczającej większości przypadków dzieci nie mają kasków na głowie podczas jazdy na rowerze! - Polska od lat przoduje w Europie w liczbie wypadków drogowych. Mamy niespotykanie wysoki udział wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu (piesi, rowerzyści, motorowerzyści, motocykliści), którzy stanowią 50% ofiar śmiertelnych i 55% ciężko rannych. Osoby te są wyjątkowo zagrożone urazami głowy. Z Europejskiej bazy danych IDB (EU Injury Database) wynika, że około 25% rannych w wypadkach drogowych doznaje urazów głowy to oznacza 4000 osób rocznie – mówi Anna Zielińska z Instytut Transportu Samochodowego, Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i dodaje: - Zapobieganie wypadkom drogowym może w znacznym stopniu zmniejszyć liczbę osób cierpiących z powodu urazu głowy, dlatego zachęcam wszystkich do wspomagania systemowych działań prowadzących do poprawy bezpieczeństwa ruchu na polskich drogach.

Wszyscy eksperci bez wyjątku podkreślają także ogromne znaczenie dla osób po urazach głowy, niestety w ramach państwowego systemu służby zdrowia jest ona zupełnie niemożliwa i niedostępna. Mogą sobie na nią pozwolić tylko te osoby i rodziny, które na nią stać lub otrzymają wsparcie Fundacji. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca w Polsce, w środku Europy w XXI wieku! Powinniśmy zmodyfikować system państwowej służby , myśląc o ogromnych rzeszach potrzebujących osób, które doznały bardzo ciężkich urazów głowy w wyniku wypadków komunikacyjnych, upadków, pobicia, napadu lub jeszcze innych nieszczęśliwych zdarzeń. Bardzo ważne jest wypracowanie takiego systemu państwowej opieki medycznej, który nie tylko będzie ratował życie, ale także przywracał pacjentom podstawowe funkcje życiowe poprzez niezbędne operacje rekonstrukcyjne, a także proces wsparcia rehabilitacyjnego mówi ambasador kampanii - dr Maciej Jagielak.

Najważniejsza jest rehabilitacja - to zdanie usłyszałam tuż po wypadku, jak i wielokrotnie w późniejszych latach. Zapewne zdanie to słyszeli wszyscy pacjenci. Zalecenie jest słuszne, jedyny problem polega na tym, że intensywna terapia to duży koszt, którym obciążony jest sam zainteresowany. Mamy w Polsce dobrych terapeutów, jednak większość z nich pracuje w prywatnych ośrodkach. Wielu osób zwyczajnie na to nie stać. Znam rodziny, które sprzedają wszystko co możliwe, zapożyczają się, by tylko móc rehabilitować dziecko. Tym bardziej, że terapia często przynosi zaskakująco dobre efekty. Pomoc Państwa jest znikoma, co zamyka wielu ludziom drogę do poprawy stanu zdrowia oraz jakości życia –mówi wokalistka Monika Kuszyńska – ambasadorka naszej kampanii.

- Znikąd pomocy, żadnego wsparcia, wszystko sami. Zostaliśmy rzuceni w wir wydarzeń, których żadne z nas nie mogło przewidzieć. Nie poddałam się, walczę. Muszę sama zatroszczyć się o przyszłość syna, bo tak naprawdę my rodzice dzieci chorych możemy liczyć tylko na siebie - mówi nasza ambasadorka Joanna Palica- mama Alka, który doznał bardzo ciężkiego urazu głowy, prezes Fundacji Koocham.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy