Strona głównaChorobyMasaż powięziowy w walce z bólem głowy

Masaż powięziowy w walce z bólem głowy

Stres, niewyspanie, długofalowe przemęczenie - w opinii lekarzy to najważniejsze przyczyny bólu głowy, który pojawiać się może napadowo, albo towarzyszyć nam przez dłuższy czas. Ponad 90% ludzi przynajmniej raz w życiu odczuwała silny ból w tym miejscu, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. To bóle napięciowe, których można łatwo się pozbyć przy pomocy odpowiednio prowadzonej fizjoterapii.
Ich przyczyną mogą być przykurcze mięśni barków i szyi, co powoduje zaciskanie się naczyń krwionośnych i utrudnia dopływ krwi do mózgu, powodując w efekcie m.in. .
działają doraźnie i w żaden sposób nie leczą. Po prostu niwelują ból, ale nie niwelują przyczyny. Często pacjenci, którzy do nas przychodzą są bardzo spięci i zestresowani, a to wyjątkowo mocno odbija się na ich kondycji zarówno psychicznej, jak i fizycznej – mówi Magdalena Różalska, fizjoterapeutka ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.
Z pomocą przychodzi odpowiednio dobrany . Coraz więcej fizjoterapeutów zaleca i wykonuje głęboki masaż powięziowy.

Czym jest powięź?

Magdalena Różalska, Fot. materiały prasoweJej znaczenie można uznać za bardzo ważne odkrycie współczesnej fizjoterapii. Jeszcze niedawno nie doceniano jej roli. Powięź to błona zbudowana z sieci tkanek łącznych, które rozciągają się we wszystkich kierunkach. Oplata ona całe nasze ciało, utrzymując je w jedności, tworząc sieć osłaniającą i otulającą poszczególne jego elementy. Łączy ze sobą kości i mięśnie, w niej są zawieszone także nasze narządy. Owija się wokół każdego z poszczególnych elementów wewnętrznych, utrzymując je oddzielnie i pozwalając im na łatwe przesuwanie się.
Wystarczy przyjrzeć się np. piersiom z kurczaka podczas przygotowywania obiadu – tłumaczy Magdalena Różalska. – Są one osłonięte błoną, która otacza mięso z każdej strony. Trudno pokroić je na kawałki, gdy jej nie usuniemy. Jest elastyczna, rozciągliwa, ale trudno się jej pozbyć.
Powięzi odgrywają ważną rolę w procesach biochemicznych i hemodynamiki oraz tworzą macierz dla komunikacji międzykomórkowej, spełniają tez ważną funkcję immunologiczną, chroniąc ciało przed drobnoustrojami.
Nadmiernie napięcie powięzi może być źródłem wielu przewlekłych problemów bólowych, które mogą być odczuwane w odległych rejonach ciała w stosunku do miejsca jego powstania. Może skutkować także , drętwieniem, wrażeniem opuchnięcia i właśnie – tłumaczy Magdalena Różalska.

Na czym polega masaż powięzi

To inaczej masaż głęboki. Pracuje się z warstwami tkanek, by je rozluźnić, uwolnić od napięć. Sam masaż jest delikatny i przebiega w wolnym tempie, co powoduje, że fizjoterapeuta ma dokładniejszy dostęp do tkanek głębokich.
Terapia uwalniania mięśniowo-powięziowego powoduje, że likwidują się nadmierne napięcia, przywraca przepływ krwi i odbudowują tkanki. Ciało się rozluźnia, jest ponownie elastyczne, dobrze ukrwione i odżywione. Oczywiście pacjent przestaje też czuć ból – mówi Magdalena Różalska.
Efekt następuje czasem już po pierwszym zabiegu. Masowanie karku, skroni i całej głowy rozluźnia napięte mięśnie i szybko łagodzi ból głowy. Czujemy się mniej zmęczeni, lepiej skoncentrowani.
Fizjoterapeuta wykonuje ruchy wydłużające, za pomocą łokci, przedramion i palców. Masaż jest raczej powolny i niekoniecznie mocny – mówi Magdalena Różalska. – Nie trzeba się do niego jakoś specjalnie przygotowywać. Jednak nie powinniśmy tego dnia spożywać obfitych posiłków, a na godzinę przed zabiegiem być raczej na czczo.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy