Strona głównaChorobyMaski i dystans społeczny a przyszłe epidemie grypy i innych chorób wirusowych

Maski i dystans społeczny a przyszłe epidemie grypy i innych chorób wirusowych

Środki mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się COVID-19, takie jak noszenie masek i dystans społeczny, są skutecznym narzędziem w walce z pandemią. Jednak nie tylko - takie zachowanie znacznie zmniejszyło również częstość występowania wielu innych chorób, w tym grypy i infekcji syncytialnym wirusem oddechowym (respiratory syncytial virus, RSV). Niestety, być może tylko czasowo.
Maski i dystans społeczny a przyszłe epidemie
Obecne zmniejszenie częstości tych infekcji dróg oddechowych może jedynie opóźnić występowanie przyszłych epidemii, ostrzegają uczeni z Princeton University.

Jakkolwiek zmniejszenie liczby przypadków można uznać za pozytywny efekt uboczny zapobiegania , rzeczywistość jest znacznie bardziej złożona. Nasze wyniki sugerują, że podatność na choroby takie jak RSV i grypa może wzrosnąć w okresie stosowania tych środków ochronnych i wywołać znaczne epidemie, gdy wirusy ponownie zaczną swobodnie krążyć - wyjaśnia Rachel Baker, współautorka badań.
Chociaż szczegółowe rozprzestrzenianie się zarówno RSV, jak i grypy w nadchodzących latach będzie złożone, istnieją wyraźne trendy, które się wyłaniają, gdy weźmie się pod uwagę środki stosowane przeciw pandemii COVID-19 i sezonowość chorób - uważa Gabriel Vecchi z Princeton University.

Używając modeli epidemiologicznych uwzględniających dane z wcześniejszych ognisk infekcji wirusowych, uczeni obliczyli, że istnieje zagrożenie ogniskami zakażeń syncytialnym wirusem oddechowym po zrezygnowaniu z masek i dystansu społecznego. Przewiduje się, że największe ilości przypadków zostaną odnotowane w wielu miejscach zimą 2021/2022. - Ważne jest, aby przygotować się na to potencjalne ryzyko wybuchu epidemii w przyszłości i zwrócić uwagę na pełną gamę infekcji, na które mają wpływ obecne środki przeciw COVID-19 - wskazuje Baker.

Autorzy rozważyli również wpływ metod ograniczania rozprzestrzeniania się COVID-19 na sezonowe ogniska i stwierdzili, że może tu być podobnie, jak w przypadku RSV. Dynamika grypy jest jednak znacznie trudniejsza do przewidzenia ze względu na zmienność , więc nie ma pewności co do przyszłych szczepów i skuteczności dostępnych szczepionek.

W przypadku grypy szczepionki mogą mieć duże znaczenie. Ponadto wpływ noszenia maseczek, dystansu społecznego i innych działań na ewolucję grypy jest niejasny, ale potencjalnie bardzo ważny, twierdzi Baker.
Obecny spadek zachorowań na grypę i RSV oraz przewidywany przez nas przyszły wzrost infekcji to prawdopodobnie najszerszy globalny wpływ działań prewencyjnych wobec COVID-19 na różne choroby ludzi, jakie widzieliśmy - uważają współautorzy badań.
Środki zapobiegawcze wobec koronawirusa mogą mieć niezamierzony, długoterminowy wpływ na dynamikę innych chorób, ostrzegają eksperci.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy