Strona głównaChorobyMasz anemię? Grozi ci też demencja

Masz anemię? Grozi ci też demencja

Jeśli w dojrzałym wieku cierpisz na anemię, jesteś też bardziej zagrożony/a demencją.
Masz anemię? Grozi ci też demencja [Fot. ktsdesign - Fotolia.com]
, nawet jej łagodna forma, ma związek z wyższym ryzykiem zarówno choroby Alzheimera, jak i innych form , wynika z holenderskich badań.

W badaniach medyków z Erasmus Medical Centre w Rotterdamie wzięło udział 12 tysięcy 65-latków. Początkowo żaden z uczestników nie chorował na otępienie, a zdrowie badanych monitorowano przez 12 lat. Okazało się, że osoby z anemią miały aż o 41 proc. wyższe ryzyko rozwoju i o 34 proc. wyższe ryzyko jakiejkolwiek formy demencji.

Co ciekawe, demencji sprzyjał nie tylko świadczący o anemii niedobór hemoglobiny, czyli białka w krwinkach czerwonych niezbędnego do transportu tlenu - okazuje się, że także nadmiar hemoglobiny zwiększał ryzyko otępienia. Osoby z najwyższym poziomem hemoglobiny były o 20 proc. bardziej narażone na rozwój demencji niż uczestnicy ze środkowymi wartościami tego białka.

Około 10 proc. mieszkańców obu Ameryk i Europy w wieku powyżej 65 lat ma niedokrwistość, w krajach Afryki i Azji Południowo-Wschodniej wskaźnik ten wynosi nawet 45 proc. Wobec tego uzyskane wyniki mogą mieć być ważną informacją dla szacowania poziomu obciążenia demencją, mówią autorzy. Eksperci spodziewają się, że w ciągu następnych dziesięcioleci ilość przypadków demencji wzrośnie trzykrotnie, a największy będzie w krajach, w których wskaźnik anemii jest najwyższy.

Jak podkreślają autorzy, potrzebne są dalsze badania w celu ustalenia, czy poziom hemoglobiny odgrywa bezpośrednią rolę w większym zagrożeniu demencją, czy też powiązania te można wyjaśnić innymi stowarzyszonymi z anemią zmianami naczyniowymi lub metabolicznymi.

O badaniach napisano w magazynie Neurology:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy