Strona głównaChorobyMasz cukrzycę? Spacer po obiedzie jest obowiązkowy

Masz cukrzycę? Spacer po obiedzie jest obowiązkowy

Diabetycy powini spacerować po posiłkach. Z badań wynika, że taka aktywność znacznie obniża poziom cukru we krwi po jedzeniu.
Masz cukrzycę? Spacer po obiedzie jest obowiązkowy [©  Andrey Popov - Fotolia.com, Spacer] Osoby z cukrzycą typu 2 już dzięki krótkiemu po posiłku mogą obniżyć poziom cukru we krwi silniej niż w przypadku treningów w innych porach dnia.

Poziom cukru we krwi po posiłku powiązany z ryzykiem choroby serca był niższy średnio o 12 procent, gdy uczestnicy badania chadzali na spacer po jedzeniu w porównaniu do diabetyków ćwiczących w innych porach. Największy spadek glikemii poposiłkowej wyniósł 22 procent i został osiągnięty dzięki podobiedniemu spacerowi.

Jak wskazują nowozelandzcy uczeni, warto podejmować aktywność fizyczną na poziomie 150 minut tygodniowo. Ponieważ zaobserwowano największe korzysci dla diabetyków w przypadku wysiłku po jedzeniu, wytyczne powinny dotyczyć nie tylko długości, ale i pory . Szczególnie, jeśli posiłki zawierały znaczne ilości węglowodanów, wyjaśniają badacze.

Regularna aktywność fizyczna pomaga nie tylko diabetykom, ale i tym, którzy są zagrożeni cukrzycą. Brytyjscy naukowcy odkryli, że osoby, które ćwiczyły co najmniej 150 minut tygodniowo, cechowały się o 26 procent niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. Im więcej cwiczeń zaś tym ochrona przed cukrzycą jest większa.

Ze statystyk WHO wynika, że w 2014 roku na chorowało 8,5 proc. osób dorosłych na całym świecie. W 2012 roku zaś cukrzyca była bezpośrednią przyczyną 1,5 mln zgonów, a nadmiar glukozy we krwi stanowił powód kolejnych 2,2 mln zgonów.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Diabetologia.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy