Strona głównaChorobyMasz cukrzycę? Spacer po obiedzie jest obowiązkowy

Masz cukrzycę? Spacer po obiedzie jest obowiązkowy

Chorzy na cukrzycę typu 2 powinni chodzić na spacer po obiedzie. Dzięki temu poposiłkowa glikemia (tj. poziomu cukru we krwi po jedzeniu) jest znacznie niższa.
Masz cukrzycę? Spacer po obiedzie jest obowiązkowy [© Ocskay Bence - Fotolia.com] Wysoki poziom cukru we krwi po posiłku ma związek z ryzykiem choroby serca. Jednak ci, którzy spacerują po posiłku, mają o 12 procent niższą glikemię niż osoby unikające aktywności fizycznej po jedzeniu. Największy spadek poposiłkowej, 22 procent, odnotowano u osób spacerujących po obiedzie.

Badacze z Uniwersytetu w Otago w Nowej Zelandii mówią, że korzyści z aktywności fizycznej po posiłkach sugerują, że medyczne wytyczne powinny obejmować pory treningu. Szczególnie przydatny jest , jeśli posiłek zawierał znaczne ilości węglowodanów. Ogólnie rzecz ujmując, diabetykom zaleca się przynajmniej 150 minut w tygodniu. Nie musi być bardzo intensywna, wystarczą spacery czy .

Właściwie aktywność po posiłku powinna być umiarkowana, bo zbyt intensywny trening może stanowić wręcz zagrożenie. Wymagające ćwiczenia po posiłku nie sprzyjają zdrowiu serca, a diabetycy są szczególnie narażeni na .

W ramach badań 41 osób z cukrzycą typu 2 spacerowało łącznie 150 minut tygodniowo. W pierwszej fazie badania, uczestnicy chodzili 30 minut dziennie, w różnych porach - kiedy chcieli. W drugiej fazie, 30 dni po pierwszym etapie, spacerowali 10 minut nie później niż w pięć minut po każdym posiłku. Podczas obu faz na bieżąco monitorowano poziom cukru we krwi. Okazało się, że spacery po posiłkach obniżały poziom glikemii bardziej efektywnie.

Ćwiczenia są też polecane ludziom zdrowym - 150 minut wysiłku tygodniowo oznacza osłabienie ryzyka rozwoju o 26 proc.

O badaniach mżna przeczytać w magazynie Diabetologia.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy