Strona głównaChorobyMasz cukrzycę? Zastosuj tych siedem zaleceń, a osłabisz ryzyko demencji

Masz cukrzycę? Zastosuj tych siedem zaleceń, a osłabisz ryzyko demencji

Osoby z cukrzycą są bardziej narażone na demencję, jeśli jednak dostosują się do siedmiu podanych poniżej zaleceń, mogą zabezpieczyć się przed otępieniem.
Masz cukrzycę? Zastosuj tych siedem zaleceń, a osłabisz ryzyko demencji [fot. Paul Hunt z Pixabay]
Siedem zdrowych nawyków stylu życia, w tym sypianie siedem do dziewięciu godzin dziennie, regularne ćwiczenia i częste kontakty z innymi ludźmi, wiążą się z niższym ryzykiem demencji u osób z .

- Cukrzyca typu 2 to ogólnoświatowa „epidemia", która dotyczy co dziesiątej osoby dorosłej. Choroba zwiększa ryzyko rozwoju demencji - mówi dr Yingli Lu z Shanghai Jiao Tong University School of Medicine w Chinach. - Zbadaliśmy, czy połączenie określonych nawyków zdrowego stylu życia może zrównoważyć nasilone ryzyko demencji i ustaliliśmy, że osoby z cukrzycą, które wprowadziły do swojego życia siedem elementów zdrowego stylu życia, miały niższe zagrożenie niż diabetycy, którzy nie prowadzili zdrowego trybu życia - wskazuje dr Lu.

W badaniach uwzględniono dane niemal 168 tysięcy ludzi osób w wieku powyżej 60 lat z cukrzycą i bez niej, które początkowo nie miały demencji.

Nawyki, jakie uwzględniono w ocenie stylu życia badanych, obejmowały m. in.:
 1. niepalenie ,
 2. zmniejszenie spożycia alkoholu (do jednego drinka dziennie dla kobiet i do dwóch dla mężczyzn),
 3. regularną aktywność fizyczną wynoszącą co najmniej 2,5 godziny umiarkowanych lub 75 minut intensywnych ćwiczeń w tygodniu
 4. siedem do dziewięciu godzin snu na dobę
 5. zdrową dietę zawierającą większe ilości owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych i ryb oraz niewielkie dawki produktów z rafinowanych zbóż, jak również przetworzonych i nieprzetworzonych mięs
 6. rezygnacja z , (tzn. np. oglądania telewizji dłużej niż cztery godziny dziennie)
 7. poprawa kontaktów z innymi ludźmi (zamieszkanie z kimś oraz lub spotykanie się z przyjaciółmi lub rodziną przynajmniej raz w miesiącu oraz uczestniczenie w zajęciach towarzyskich przynajmniej raz w tygodniu)
Osoby z cukrzycą, które przestrzegały tylko do dwóch spośród tych zdrowych nawyków, były cztery razy bardziej narażone na rozwój demencji niż osoby bez cukrzycy, które przestrzegały wszystkich siedmiu elementów zdrowego stylu życia. Trzeba jednak pamiętać, że cukrzyca sama w sobie nasila zagrożenie otępieniem. Diabetycy przestrzegający wszystkich nawyków, byli o 74 proc. bardziej narażone na rozwój demencji niż osoby bez cukrzycy, które stosowały wszystkie wspomniane zalecenia.

Po uwzględnieniu czynników, takich jak wiek, wykształcenie i pochodzenie etniczne, ustalono, że osoby realizujące siedem zaleceń, miały o 54 proc. niższe ryzyko demencji niż ludzie, którzy wprowadzili ich najwyżej dwa. Każdy dodatkowy zdrowy nawyk wiązał się z 11-procentowym zmniejszonym ryzykiem demencji.

- Nasze badania pokazują, że w przypadku osób z cukrzycą typu 2 ryzyko demencji można znacznie zmniejszyć prowadząc zdrowszy tryb życia. Lekarze i inni pracownicy medyczni powinni rozważyć zalecenie zmian stylu życia diabetykom. Takie modyfikacje mogą nie tylko poprawić ogólny stan zdrowia, ale też zapobiec lub opóźnić rozwój demencji u osób z cukrzycą - podsumowuje dr Lu.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Akademia Pełni Życia
 • eGospodarka.pl
 • Kobiety.net.pl
 • Oferty pracy