Strona głównaChorobyMasz krótkowzroczność? Jesteś bardziej narażony na jaskrę

Masz krótkowzroczność? Jesteś bardziej narażony na jaskrę

Jeśli jesteś krótkomasz też większe ryzyko jaskry, więc powinieneś/powinnaś częściej się badać.
jest czynnikiem ryzyka rozwoju . Nadmierny nacisk w oku, który upośledza nerw optyczny i zmniejsza pole widzenia, ma istotny związek ze wspomnianą dolegliwością. Odpowiedzialne jest za to nadmierne wydłużenie gałki ocznej, które uważa się za charakterystyczne dla krótkowzroczności.

Strukturalna zmiana gałki ocznej może wywoływać niedokrwienie, bo wiąże się cienieniem naczyń krwionośnych, co zmniejsza przepływ krwi, więc oznacza niedostateczne odżywienie nerwu wzrokowego i siatkówki. W efekcie słabną i następuje ich atrofia, co jednak nie wywołuje objawów, ale daje nieodwracalne skutki jaskry: zwężenie pola widzenia, a nawet utratę wzroku.

Aby dostatecznie wcześnie reagować, trzeba regularnie się badać. Normalny poziom ciśnienia w oku wynosi 16-21 mmHg, ale nie zawsze jest on bezpieczny u krótkowidzów, jeśli chodzi o zapobieganie jaskrze. Przy krótkowzroczności ciśnienie powinno być jeszcze niższe.

Kontrolne badania są niezbędne szczególnie u ludzi po 40 roku życia. Niemniej trzeba też zwracać uwagę na ogólne ciśnienie krwi. Jeśli jest zbyt niskie, może oznaczać transport niewystarczającej ilości krwi do nerwu wzrokowego i innych struktur, gdy jest nadmiernie wysokie z kolei, może spowodować zaburzenia równowagi w dostarczaniu substancji odżywczych.

Jak wynika ze statystyk WHO, jaskra jest drugą najczęstszą przyczyną na świecie, po zaćmie. Choroba stwarza jednak jeszcze większe wyzwanie dla zdrowia publicznego niż , ponieważ utrata wzroku w jej wyniku jest nieodwracalna.

Jaskra to ogólne określenie grupy podobnych chorób. Głównym wskaźnikiem choroby jest zatkanie kanałów, którymi odprowadza się płyny z oka, co powoduje wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Powoduje to stopniową utratę wzroku. Ponieważ objawów jest niewiele, ludzie często nie zauważają, że następuje proces rozwoju choroby.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy