Strona głównaChorobyMasz krótkowzroczność? Jesteś bardziej narażony na jaskrę

Masz krótkowzroczność? Jesteś bardziej narażony na jaskrę

Jeśli jesteś krótkomasz też większe ryzyko jaskry, więc powinieneś/powinnaś częściej się badać.
jest czynnikiem ryzyka rozwoju . Nadmierny nacisk w oku, który upośledza nerw optyczny i zmniejsza pole widzenia, ma istotny związek ze wspomnianą dolegliwością. Odpowiedzialne jest za to nadmierne wydłużenie gałki ocznej, które uważa się za charakterystyczne dla krótkowzroczności.

Strukturalna zmiana gałki ocznej może wywoływać niedokrwienie, bo wiąże się cienieniem naczyń krwionośnych, co zmniejsza przepływ krwi, więc oznacza niedostateczne odżywienie nerwu wzrokowego i siatkówki. W efekcie słabną i następuje ich atrofia, co jednak nie wywołuje objawów, ale daje nieodwracalne skutki jaskry: zwężenie pola widzenia, a nawet utratę wzroku.

Aby dostatecznie wcześnie reagować, trzeba regularnie się badać. Normalny poziom ciśnienia w oku wynosi 16-21 mmHg, ale nie zawsze jest on bezpieczny u krótkowidzów, jeśli chodzi o zapobieganie jaskrze. Przy krótkowzroczności ciśnienie powinno być jeszcze niższe.

Kontrolne badania są niezbędne szczególnie u ludzi po 40 roku życia. Niemniej trzeba też zwracać uwagę na ogólne ciśnienie krwi. Jeśli jest zbyt niskie, może oznaczać transport niewystarczającej ilości krwi do nerwu wzrokowego i innych struktur, gdy jest nadmiernie wysokie z kolei, może spowodować zaburzenia równowagi w dostarczaniu substancji odżywczych.

Jak wynika ze statystyk WHO, jaskra jest drugą najczęstszą przyczyną na świecie, po zaćmie. Choroba stwarza jednak jeszcze większe wyzwanie dla zdrowia publicznego niż , ponieważ utrata wzroku w jej wyniku jest nieodwracalna.

Jaskra to ogólne określenie grupy podobnych chorób. Głównym wskaźnikiem choroby jest zatkanie kanałów, którymi odprowadza się płyny z oka, co powoduje wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Powoduje to stopniową utratę wzroku. Ponieważ objawów jest niewiele, ludzie często nie zauważają, że następuje proces rozwoju choroby.

Przeczytaj także


Jaskra - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Jaskra jest ciężką chorobą oczu prowadzącą do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli praktycznie do ślepoty. Oczywiście samo zachorowanie nie prowadzi zawsze do całkowitej utraty wzroku, jednak choroby tej nie wolno lekceważyć. czytaj dalej »


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy