Strona głównaChorobyMasz nadciśnienie? Słuchaj Mozarta. To dobry „lek”

Masz nadciśnienie? Słuchaj Mozarta. To dobry „lek”

Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, może też sporzyjać poprawie zdrowia. Przy czym nie chodzi o jakiekolwiek utwory, ale o muzykę klasyczną - pomaga się uspokoić i obniżyć poziom ciśnienia krwi.
Masz nadciśnienie? Słuchaj Mozarta. To dobry „lek” [© pit24 - Fotolia.com] ma niezwykłe „właściwości", pozwala się uspokoić i obniża ciśnienie krwi.

Niemieccy badacze z Ruhr Universität w Bochum informują, że słuchanie Mozarta i Straussa może obniżyć ciśnienie krwi i tętno. Jednocześnie muzyka innego rodzaju może dać odwrotny efekt, przykładowo słuchanie piosenek zespołu nie pozwala się odprężyć.

Do badań zaproszono 120 osób. Połowa z nich przez 25 minut słuchała muzyki, podczas gdy reszta odpoczywała w ciszy. Grupa „melomanów" została podzielona na trzy podgrupy, z których pierwsza miała okazję posłychać 40-tej symfonii Mozarta, innym puszczano utwory Straussa, a jeszcze innym kilka piosenek zespołu ABBA, m. in. m. in. „Thank You for the Music", „The Winner Takes It All" oraz „Fernando".

Przed i po muzycznej lub cichej sesji uczeni zmierzyli ciśnienie krwi, tętno i poziom kortyzolu (który jest wysoki u osób zestresowanych). Odkryto, że słuchanie muzyki, bez względu na jej rodzaj, wiązało się z obniżeniem poziomu . Z kolei w przypadku poziomu ciśnienia krwi i szybkości bicia serca miało znaczenie, jaki to był utwór.

Konkretnie, ustalono, że symfonia Mozarta dała największe korzyści dla serca, spowodowała bowiem obniżenie tętna, a także zmniejszenie o 4,7 milimetry słupa rtęci (mmHg) skurczowego ciśnienia krwi i o 2,1 mmHg ciśnienia rozkurczowego. Utwory Straussa spowodowały spadek ciśnienia o odpowiednio 3,7 oraz 2,9 mm Hg. Jeśli chodzi zaś u muzykę zespołu ABBA, nie odnotowano żadnego jej wpływu na poziom ciśnienia, zaobserwowano zaś większą aktywność określonych obszarów mózgu, co oznaczało, że trudniej się zrelaksować podczas słuchania tych utworów.

Normalne ciśnienie krwi wynosi 120 mm HG1 (dla ciśnienia skurczowego) i 80 mm Hg,dla ciśnienia rozkurczowego. Gdy skurczowe ciśnienie jest wyższe niż 140 mm Hg i / lub rozkurczowe wynosi powyżej 90 mm Hg, określa się je jako podwyższone.

Większość osób z nie doświadcza żadnych objawów, dlatego dolegliwość ta nazywana jest „cichym zabójcą". Czasami nadciśnienie powoduje , duszności, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca i krwawienie z nosa.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Deutsches Ärzteblatt International.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy