Strona głównaChorobyMasz objawy depresji? Nie czekaj, szukaj pomocy

Masz objawy depresji? Nie czekaj, szukaj pomocy

Kilkaset milionów ludzi na świecie ma depresję. To jednak oficjalne statystyki. Przypuszcza się, że chorych jest znacznie więcej, ale ciągle sądzimy, że objawy problemu oznaczają, że należy po prostu „wziąć się w garść". To nieprawda. Nie czekaj aż przejdzie „samo".
Masz objawy depresji? Nie czekaj, szukaj pomocy Wielu ludzi cierpi z powodu objawów depresji, ale nie szukają pomocy, bo często daje się słyszeć, że użalają się nad sobą i nie mają „prawdziwych" problemów. Co oczywiste, każdy miewa gorsze dni i wie, co to , ale jeśli taki status quo się przedłuża, warto sprawdzić, czy nie dotyczą nas także inny symptomy i poszukać pomocy.

W amerykańskich badaniach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi. 8 procent badanych cierpiało na depresję, a zaledwie jedna trzecia z nich podjęła leczenie choroby.

Część z tych, którzy doświadczają objawów depresyjnych, nie sądzi, że są one poważne i wymagają pomocy medycznej, albo że leczenie w ogóle da jakiś efekt. Dla innych ryzyko napiętnowania i wstyd koliduje z chęcią uzyskania profesjonalnej pomocy, mówi psychiatra dr Mark Olfson z College of Physicians and Surgeons przy Columbia University.

Z drugiej strony, bywa, że depresja jest leczona „nadmiernie" Odkryto, że pacjenci z łagodną formą choroby często otrzymywali recepty na , które w ich przypadku nie są zbyt skuteczne. Nierzadko zdarza się, że leki są przepisywane w związku z dawną diagnozą choroby i nawet po latach od osłabienia objawów niektórzy ciągle stosowali SSRI (selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny).

Do najczęstszych metod leczenia depresji należą psychoterapia i leki przeciwdepresyjne. Pacjenci z łagodną depresją najczęściej chodzą na wizyty do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, natomiast osoby z poważnymi zaburzeniami częściej są leczeni przez psychiatrę. Niemniej jednak, z badań dr. Olfsona wynika też, że ponad połowa Amerykanów z poważną depresją nie ma kontaktu z psychiatrą lub psychologiem.

Pomimo starań, wciąż jest do zrobienia, jeśli chodzi o leczenie depresji. Trzeba np. dostosować działania interwencyjne zwiększając integrację w zakresie zdrowia psychicznego z podstawową opieką zdrowotną, mówią badacze. Poza tym ciągle jest za mało świadomości na temat choroby i możliwości jej leczenia.

Wyniki badań opublikowano w magazynie JAMA Internal Medicine.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:07:42, 17-09-2016 Anna08

    Bardzo dobrzy specjaliści od nerwicy, depresji, uzależnień, psychoz, zaburzeń snu, lęków, trudności życiowych. Psychiatrzy, psycholodzy, endokrynolodzy, kardiolodzy, neurolodzy, seksuolodzy. Zespół Psychomedic.pl dla dorosłych i dla dzieci. Podaje numer na recepcję 22 253 88 88. Od 1 października otwierają placówkę na ul. Wileńskiej 37/39, blisko metra Wileńska. Wizyty domowe - psychiatra, psycholog, neurolog.

    https://www.facebook.com/poradniapsychomedic/?fref=ts
    ... zobacz więcej
  • 14:00:37, 28-02-2019 flaming

    Także mogę polecić poradnia zdrowia psychicznego Bydgoszcz Karłowicza, lekarz Sylwia Wojdowska-Czaplewska.
  • 19:58:42, 29-10-2021 KarinaMa

    Na pewno warto byłoby przede wszystkim znaleźć takie miejsce, które będzie najbardziej adekwatne pod kątem leczenia Waszych schorzeń. Na pewno warto byłoby zajrzeć do https://psychomedic.pl/psychiatra-lodz/ i tam poszukać opieki. Myślę, że ci specjaliści będą dla Was dużym wsparciem, sami się przekonajcie.
  • 12:15:52, 27-04-2022 kordianka

    Zanim zaczniecie walczyć z grubej rury i wylądujecie u psychiatry, a od niego wyjdziecie z plikiem recept na antydepresanty i benzodiazepiny, spróbujcie naturalnych leków jak Neurexan, rozmowy z psychologiem, wyjdźcie do ludzi, spotkajcie się z przyjaciółmi.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy