Strona głównaChorobyMasz takie obajwy? To może być anemia

Masz takie obajwy? To może być anemia

Anemia, czyli niedokrwistość to określenie opisujące stan, w którym liczba czerwonych krwinek (erytrocytów) we krwi jest niska lub występują niedobory zawartej w nich hemoglobiny. Objawy anemii są różne w zależności od jej typu, ale bez waględu rodzaj dolegliwości, pewne symptomy występują powszechnie.
Masz takie obajwy? To może być anemia [Fot. ktsdesign - Fotolia.com] może wynikać z: niedoboru , niedoboru , wad budowy czerwonych krwinek, chorób prowadzących do niszczenia erytrocytów w naczyniach, uwarunkowanej genetycznie niedokrwistości Fanconiego, również genetycznie uwarunkowanej niedokrwistości tarczowatokrwinkowej, autoimmunologicznej niedokrwistości złośliwej, etc.

Najczęstszą przyczyną jest niewystarczająca ilość żelaza. Pierwiastek ten jest niezbędny do wytworzenia hemoglobiny - białko to z kolei jest odpowiedzialne za transport tlenu w organizmie. Nieefektywne dostarczanie tlenu powoduje objawy związane z niedokrwistością.

Niewłaściwe wchłanianie żelaza może być zaostrzone m. in. przez leki, takie jak środki zobojętniające sok żołądkowy, bądź też określone produkty, np. herbata, kawa lub . Nabiał także może hamować wchłanianie wspomnianego minerału. Poza tym może dochodzić do utraty żelaza przez wewnętrzne krwawienie w wyniku obecności pasożytów (takich jak tęgoryjec), wrzodów, bądź chorób, takich jak i malaria.

Jeśli doświadczasz tych objawów, sprawdź, czy nie dotyczy cię któryś rodzaj anemii - do najpowszechniejszych symptomów należą: blada skóra, kruche paznokcie, ból w klatce piersiowej, nieregularne lub szybkie bicie serca, duszności, , , zimne dłonie i stopy, mrowienie nóg, stany zapalne lub bolesność języka, osłabienie apetytu. Zazwyczaj rekomendowana dawka żelaza w leczeniu niedoboru tego pierwiastka u dorosłych wynosi 100 do 200 mg żelaza na dobę.

Osobom z anemią zazwyczaj zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w żelazo - czerwonego mięsa, takiego jak wołowina i wątroba, a także rekomenduje się sięganie po: drób, wieprzowinę, skorupiaki, , soczewicę, ciemnozielone warzywa liściaste i wzbogacone płatki śniadaniowych.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X