Strona głównaChorobyMasz za sobą udar? Dwa razy bardziej grozi ci demencja...

Masz za sobą udar? Dwa razy bardziej grozi ci demencja...

Osoby, które miały udar mózgu, są dwukrotnie bardziej narażone na rozwój demencji w porównaniu do pozostałych.
Masz za sobą udar? Dwa razy bardziej grozi ci demencja... [Fot. Kateryna_Kon - Fotolia.com]
Uczeni z Exeter University przeanalizowali dane ponad 3 milionów ludzi i odkryli, że przebycie udaru jest silnym wskaźnikiem rozwoju w starszych latach. Jest tak najprawdopodobniej dlatego, że zarówno udar, jak i demencja są związane z .

Badacze obliczyli, że starsze osoby, które niegdyś miały udar, są o 70 proc. bardziej narażone na demencję w porównaniu do rówieśników bez takiej historii chorób. Ponadto ludzie, którzy przeszli niedawno, byli zagrożeni demencją aż o 100 proc. bardziej.

Także kiedy wzięto pod uwagę inne czynniki otępienia, takie, jak poziom ciśnienia krwi, cukrzyca oraz choroby sercowo-naczyniowe, udar sam w sobie oznaczał tak podwyższone ryzyko .

Według lekarzy, działania z zakresu profilaktyki udarów mogą też służyć ochronie przed zaburzeniami poznawczymi.
Jak wynika ze statystyk, większość spośród pacjentów, którym udało się przeżyć udar, doświadcza , a 25 proc. ma kolejny udar w ciągu następnych pięciu lat. Jakkolwiek udary najcześciej dotyczą osób starszych, ostatnie dane wskazują, że coraz częściej zdarzają się u ludzi w średnim wieku, po czterdziestym roku życia.

Uważa się, że około jednej trzeciej przypadków otępienia można by zapobiec, profilaktyka związana z udarem może jeszcze zwiększyć ten wskaźnik. Dbałość o dobre krążenie, w tym odpowiedni dopływ krwi do mózgu, może zmniejszyć ryzyko otępienia.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Alzheimer's & Dementia.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy