Strona głównaChorobyMasz za sobą udar? Grozi ci jeszcze depresja...

Masz za sobą udar? Grozi ci jeszcze depresja...

Nieszcześcia chodzą parami - sprawdza się to przynajmniej jeśli chodzi o zdrowie. Pacjenci po udarze nierzadko chorują na depresję.
Masz za sobą udar? Grozi ci jeszcze depresja... [© JPC-PROD - Fotolia.com] Przez trzy miesiące po ryzyko rozwoju depresji jest osiem razy wyższe w porównaniu do osób, które nie doświadczyły udaru, mówią duńscy uczeni.

jest częsta u pacjentów z udarem w okresie pierwszego roku po postawieniu diagnozy, a osoby z wcześniejszą depresją lub ciężkim udarem są szczególnie narażone. Z powodu dużej liczby zgonów, które są związane z depresją po udarze mózgu, lekarze powinni być świadomi tego ryzyka", mówią badacze Uniwersytetu w Kopenhadze.

Ustalono, że ponad u 25 procent pacjentów po udarze diagnozuje depresję w ciągu dwóch lat po udarze, a ponad połowa tych przypadków choroby rozwija się w ciągu pierwszych trzech miesięcy po udarze. W grupie kontrolnej odnotowano jedynie 8 procent przypadków depresji w ciągu dwóch lat od rozpoczęcia badania, a tylko jedna czwarta miała miejsce w ciągu trzech miesięcy.

Co istotne, okazało się, że w obydwu grupach występowanie depresji oznacza wyższe prawdopodobieństwo z jakiegokolwiek powodu.

Depresja jest powszechną chorobą - na całym swiecie choruje na nią około 350 milionów osób. Ciągle często się ją ignoruje, tymczasem nieleczona sprawia, że pacjenci bardzo cierpią i źle funkcjonują w pracy, w szkole i w rodzinie. Choroba może prowadzić do : z jego powodu umiera ponad 800 tysięcy osób rocznie.

Wyniki badań opublikowano w JAMA Psychiatry.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy