Strona głównaChorobyMedyczne fakty i mity - hemoroidy

Medyczne fakty i mity - hemoroidy

Hemoroidy, zwane guzkami krwawniczymi znajdują się w każdym organizmie człowieka. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego, a w szczególności jego dolnego odcinka. Zdrowe, nie wywołują żadnych objawów, ale kłopot zaczyna się gdy hemoroidy dopada stan zapalny.
Medyczne fakty i mity - hemoroidy [© Monika Wisniewska - Fotolia.com] Nie leczone potrafią bardzo uprzykrzyć życie. Wokół tej dolegliwości powstało wiele mitów. Co jest prawdą, a co fałszem?

Hemoroidy są niezbędne do życia
FAKT. Każdy człowiek potrzebuje hemoroidów by móc się prawidłowo wypróżniać, powstrzymywać stolec i gazy.

Łatwo wyczuwalne palcem
MIT. Zdrowe guzki są niewyczuwalne, można je poczuć gdy wystąpi stan zapalny odbytu. Wówczas hemoroidy powiększają się, a choroba powoduje ból, swędzenie, a czasem krwawienie. Przy zaawansowanej fazie hemoroidy mogą wysunąć się na zewnątrz.

Domowe sposoby to najlepszy sposób na wyleczenie się z hemoroidów
MIT. Domowe sposoby mogą jedynie złagodzić objawy, ale nigdy nie zastąpią leczenia farmakologicznego czy wizyty u lekarza. Dopiero odpowiednio dobrane środki zmniejszą dolegliwości oraz zahamują postęp choroby. „Jakiś” preparat nie wystarczy, musimy dokładnie wiedzieć czego szukamy, aby w gąszczu maści czy czopków wybrać te, które leczą a nie tylko zapobiegają.

Wiek sprzyja chorobie
FAKT. Im jesteśmy starsi tym bardziej jesteśmy narażeni na zachorowanie spowodowane wystąpieniem hemoroidów. Wśród osób powyżej 50 roku życia połowa uskarża się na dolegliwości związane z hemoroidami.

Ból przy wypróżnianiu to podstawowy objaw choroby
MIT. Jednymi z pierwszych objawów choroby są: świąd i pieczenie odbytu. Kolejnym etapem choroby jest krew, która może pojawić się w stolcu, na papierze toaletowym czy bieliźnie. Zaawansowane stadium choroby sprawia, że hemoroidy wysuwają się na zewnątrz, co powoduje ból.

Niezdrowe jedzenie sprzyja rozwojowi hemoroidów
FAKT. Dieta uboga w warzywa i owoce, brak , nadmiar ostrych przypraw w potrawach, spożywanie dużej ilości słodyczy i alkoholu doprowadzają do zaprać, a te mają wpływ na rozwój choroby. Również zbyt długie przesiadywanie w toalecie, brak ruchu, zawodowe jeżdżenie samochodem sprzyja powstawaniu hemoroidów.

zależy od stopnia zaawansowania choroby. Bez względu na to, jak bardzo posunięta jest choroba należy pić od 2 do 2,5 litra wody dziennie, utrzymywać zbilansowaną dietę, uprawiać sport, a także stosować odpowiednie maści i czopki, bogate w aktywne substancje, które uśmierzą ból i pieczenie, a przede wszystkim wyleczą.

Przeczytaj także


Hemoroidy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Hemoroidy to żylaki odbytu, czyli poszerzone żyły splotu odbytniczego. Prawie zawsze są źródłem istotnego dyskomfortu. Najbardziej narażone na tę chorobę są osoby prowadzące siedzący tryb życia, kobiety w ciąży oraz osoby po 50-tym roku życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy