Strona głównaChorobyMedyczny Nobel 2014 - odkrycia pomogą chorym na Alzheimera?

Medyczny Nobel 2014 - odkrycia pomogą chorym na Alzheimera?

Odkrycie komórek w mózgu, które działają jak wewnętrzny system pozycjonowania organizmu, dało trzem naukowcom tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Ich badania otwierają nowe możliwości walki z demencją.
Medyczny Nobel 2014 - odkrycia pomogą chorym na Alzheimera? [©  DoraZett - Fotolia.com] Ponieważ komórki odpowiadające za orientowanie się w przestrzeni są jednymi z pierwszych zaburzanych w i innych formach demencji (co wyjaśnia, dlaczego pacjenci często gubią drogę), zrozumienie ich funkcjonowania może rzucić nowe światło na proces chorobowy.

- , tegoroczni laureaci, planują kontynuować swoje badania. - Jesteśmy teraz w stanie wykonać dużo więcej zaawansowanych technologicznie badań i mamy nadzieję śledzić rozwój choroby - powiedział dziennikarzom John O'Keefe po otrzymaniu informacji o nagrodzie w wysokości 8 mln koron szwedzkich (ok. 1,1 milionów dolarów).

- To daje nam punkt zaczepienia, punkt, w którym rozpoczyna się choroba i podpowiada, w jaki sposób możemy walczyć z nią na poziomie molekularnym i komórkowym - dodał prof. O'Keefe.

Walka z chorobą Alzheimera jest trudna i trwa od dawna, a ciągle się nasila, bo rośnie liczba pacjentów. Obecnie na różne formy chorują 44 miliony ludzi na całym świecie.

Szacuje się, że globalnie liczba przypadków demencji wzrośnie trzykrotnie do 2050 roku. Naukowcy wciąż starają się zrozumieć podstawowe mechanizmy choroby i opracować skutecznie powstrzymujące jej rozwój leki.

- Zrozumienie, w jaki sposób funkcjonuje mózg, szczególnie w obszarach kluczowych dla uczenia się i pamięci, jest niezwykle ważne w zrozumieniu zmian występujących przy takich chorobach, jak choroba Alzheimera - powiedział Doug Brown z Britain's Alzheimer's Society.

Prace laureatów Nobla na temat systemu nawigacji mózgu sięgają ponad 40 lat, jednak ostatnio naukowcy opracowali nowe, potężne narzędzia do badania obwodów mózgowych i John O'Keefe planuje uwzględnić to w dalszej pracy w nowym instytucie badawczym w Londynie. W przyszłym roku ponad 150 naukowców rozpocznie pracę w Sainsbury Wellcome Centre for Neural Circuits and Behaviour i przy użyciu nowoczesnych lasrów, biologii molekularnej oraz modelowania obliczeniowego będą badać skomplikowane systemy komunikacji w mózgu. - To bardzo ekscytujące - mówi O'Keefe.
W grudniu ubiegłego roku grupa ośmiu najbardziej uprzemysłowionych krajów postawiła sobie za cel wynalezienie lekarstwa lub skutecznej terapii demencji w 2025 roku.

Ostatni lek, który ma pomóc osłabiać rozwój choroby Alzheimera, został dopuszczony do użytku około dekady temu. Wciąż brakuje medykamentu, który by w pełni skutecznie powstrzymywał lub zapobiegał rozwojowi otępienia.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy