Strona głównaChorobyMenopauza a ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Menopauza a ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Zdrowie układu sercowo-naczyniowego może być osłabione wraz z menopauzą. Dzieje się tak dlatego, że zmienia się poziom żeńskich hormonów mających działanie ochronne dla serca i naczyń krwionośnych.
Menopauza a ryzyko chorób sercowo-naczyniowych [© Tatyana Gladskih - Fotolia.com] Po ryzyko sercowo-naczyniowe u kobiet zbliża się do prawdopodobieństwa tych chorób cechującego mężczyzn. Panie z grupy wiekowej 35 - 44 lata cechują się 6-7 razy niższym niż mężczyźni. Ryzyko kobiet w wieku 45-54 lata jest już jednak jedynie cztery razy niższe.

Zbyt często zapomina się, że u kobiet po menopauzie prawdopodobieństwo zawału wzrasta, mówią eksperci. Panie powinny wiedzieć, że mogą zidentyfikować i zmodyfikować niektóre czynniki ryzyka oraz zapobiec incydentom sercowo-naczyniowym.

Warto zatem już przed menopauzą monitorować bardzo ściśle zagrożenia serca. Te trzy są główne: cholesterol, i . Trzeba zatem zrezygnować z palenia, regularnie mierzyć ciśnienie krwi oraz mierzyć poziom na czczo co najmniej raz na trzy lata.

Po menopauzie poziom cholesterolu powinny być monitorowany. Nie wystarczy wiedza o ogólnym poziomie cholesterolu. Potrzebna jest wiedza o poziomie triglicerydów, cholesterolu HDL (normalny: 0,35 do 0,75 g / l) oraz cholesterolu LDL (normalny: 1 do 1,6 g / l).

Nadmiar cholesterolu powoduje pogrubienie ścian naczyń (arteriosklerozę), co sprzyja tworzeniu się płytek miażdżycowych, które zatykają tętnic. Główne komplikacje związane z wysokim poziomem cholesterolu dotyczą niedrożności tętnic dostarczających krew do serca, które skutkuje zawałem i tętnic zaopatrujących mózg w krew - prowadzi to do udaru.

Wśród pozostałych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego wymienia się: , , , nadmierne spożycie alkoholu, niewystarczające spożycie owoców i warzyw, brak aktywności fizycznej.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć