Strona głównaChorobyMenopauza: nadmierna masa ciała to większe ryzyko chorób serca

Menopauza: nadmierna masa ciała to większe ryzyko chorób serca

Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej w okresie okołomenopauzalnym jest szczególnie niebezpieczna u kobiet. Ma związek z wyższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, które są najczęstszą przyczyną śmierci w wymiarze globalnym.
Najbardziej niebepieczna jest , ma bowiem wpływ na wiele procesów w naszym ciele i silnie oddziałuje na stan układu sercowo-naczyniowego.

Lekarze zwracają uwagę, że nie każdy tłuszcz jest taki sam - ten gromadzący się wokół talii jest szczególnie niebezpieczny, bo zaburza gospodarkę hormonalną i pracę organizmu.

Do badań zaproszono kilkaset kobiet w wieku powyżej 55 lat i odkryto, że częstość występowania choroby wieńcowej była znacznie większa u kobiet z otyłością brzuszną. Jednocześnie nie stwierdzono istotnych różnic w zagrożeniu chorobą na podstawie samego BMI. To jest o tyle ważne, że wraz z wiekiem zmienia się sposób magazynowania tłuszczu przez organizm - po menopauzie jest w większej mierze kumulowany dokoła talii. Co więcej, przed kobiety mogą liczyć na ochronne działania estrogenów, ale potem poziom wspomnianych hormonów spada i zwiększa się ryzyko sercowo-naczyniowe.

To wszystko sprawia, że panie po menopauzie powinny szczególnie kontrolować wagę, mówią medycy. Tłuszcz zaburza funkcje śródbłonka, czyli warstwy pokrywającej od wewnątrz naczynia krwionośne, co ma związek z miażdżycą tętnic, i . Jak zalecają lekarze, obwód talii nie powinien przekraczać 88 cm u kobiet i 102 cm u mężczyzn.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Menopause:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy