Strona głównaChorobyMężczyźni częściej chorują na łuszczycę

Mężczyźni częściej chorują na łuszczycę

Mężczyźni częściej niż kobiety zmagają się z poważną formą łuszczycy.
Mężczyźni częściej chorują na łuszczycę [© baworn47 - Fotolia.com] to choroba, w której następuje nienormalnie szybkie nagromadzenie się komórek skóry prowadząc do tworzenia się czerwonych, grubych, łuszczące się plam. Jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, na którą nie ma skutecznego leku, a obecnie dostępne terapie umożliwiają jedynie łagodzenie objawów.

W nowym szwedzkim badaniu z udziałem ponad 5,4 tys. osób odkryto, że poważna forma łuszczycy znacznie częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Choroba w intensywniejszym stopniu obejmuje niemal wszystkie części ciała u pacjentów płci męskiej w prównaniu do chorych płci żeńskiej (nie dotyczy to jedynie skóry głowy).

Łuszczyca nie jest zaraźliwa i często pojawia się u czonków jednej rodziny - ma podłoże genetyczne. Odkrycie dokonane przez badaczy z Uniwersytetu w Umea, jak wskazują autorzy, podkreśla znaczenie płci pacjenta w leczeniu nie tylko samej łuszczycy, ale i chorób często wpółwystępujących, takich jak choroby sercowo-naczyniowe oraz metaboliczne. Co ciekawe, większość schorzeń autoimmunologicznych, np. stwardnienie rozsiane czy toczeń, częściej występuje u kobiet.

Jak wspomniano, łuszczyca ma podłoże genetyczne, ale określone czynniki sprzyjają jej rozwojowi lub pogarszają objawy, należą do nich: , palenie papierosów, , nadmierny poziom , nadciśnienie i cukrzyca.

Łuszczyca może zaatakować w każdym wieku, niemniej najpowszechniejsza jest u osób z grupy 50-69 lat. Powszechność choroby znacznie różni się w zależności od kraju - waha się od 0,1 proc. chorych mieszkańców do aż 11,5 proc. - jest więc globalnym problemem. Choroba jest najczęstsza w Północnej Europie, najrzadziej rozwija się u osób z Azji Wschodniej.

Choroba bardzo utrudnia życie pacjentów - jest nie tylko bolesna, ale sygmatyzująca, ponieważ nie da się ukryć wszystkich plam, a wielu ludzi nie ma wiedzy na temat choroby i obawia się zarażenia, dyskryminując pacjentów z łuszczycą. Nie bez powodu chorzy często zmagają się też z .

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

  • 10:54:22, 28-04-2017 ~gość: 176.121.81.xxx

    u mnie dużą ulgę i poprawę stanu skóry z łuszczycą przynosi płyn linomag z apteki, łatwiej go tez rozprowadzac na głowie po jest płynny.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X