Strona głównaChorobyMężczyźni ignorują objawy raka prostaty

Mężczyźni ignorują objawy raka prostaty

Rak prostaty to druga najczęstsza forma nowotworu u mężczyzn na świecie i piąta przyczyna zgonów związanych z rakiem u mężczyzn.
Mężczyźni ignorują objawy raka prostaty [© Stepan Popov - Fotolia.com] jest powszechny. W 2012 roku zdiagnozowano na świecie 1,1 mln nowych jego przypadków. W Polsce co roku odnotowuje się kilkadziesiąt tysięcy zachorowań. Tymczasem z badań wynika, że prawie połowa mężczyzn (47 procent) ignoruje objawy tego nowotworu w zaawansowanym stadium, a 59 procent nie zawsze rozpoznaje, że odczuwany może być związany z chorobą.

W badaniu International Prostate Cancer Symptoms Survey wzięło udział 1200 mężczyzn z dziesięciu krajów.

Jak wynika z badania 57 procent osób w zaawansowanym stadium choroby uważa, że musi żyć z bólem, a 34 procent ankietowanych sądzi, że rozmowa o chorobie sprawia, że czują się słabsi.

Rak prostaty może przebiegać bezobjawowo w początkowej fazie, ale symptomy takie, jak niewyjaśnione bóle, trudności w lub występują w miarę postępu choroby.

Takie zaburzenia powinny skłonić mężczyzn do wizyty u lekarza. Jednakże mają oni problemy z rozmową o chorobie, nawet z medykami. Jak sądzą autorzy badań, może być również uprzyczynowane kulturowo: więcej niż jeden na trzech mężczyzn w Europie i Azji nie potrafi swobodnie rozmawiać z lekarzami, tymczasem w USA takie opory ma jedynie jeden na dziesięciu pacjentów. Potwierdzają to dane, według których większa liczba pacjentów w Europie ma guza w stadium zaawansowanym w porównaniu do pacjentów amerykańskich.

Wyniki ankiety przedstawiono na Europejskim kongresie na temat raka, który odbył się w Wiedniu.

Przeczytaj także


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy