Strona głównaChorobyMiażdżyca - choroba zapisana w kodzie genetycznym

Miażdżyca - choroba zapisana w kodzie genetycznym

Jeszcze do niedawna główną przyczynę miażdżycy upatrywano w wysokim poziomie cholesterolu. Tymczasem okazuje się, że istnieje jeszcze inna substancja, która podobnie jak cholesterol powoduje, że w naszych żyłach powstaje blaszka miażdżycowa. Mowa tu o homocysteinie - aminokwasie, którego zbyt wysoki poziom w organizmie wywołuje m.in. mutacja genu MTHFR.
Miażdżyca - choroba zapisana w kodzie genetycznym Mutacja genu MTHFR - jak niewielka zmiana w DNA przyczynia się do powstania miażdżycy?

Mutacja genu MTHFR powoduje, że poziom homocysteiny (związku naturalnie występującego w organizmie) wzrasta. Jej nadmiar prowadzi do negatywnych zmian w śródbłonku naczyń krwionośnych, które sprzyjają gromadzeniu się w nich wspomnianego cholesterolu, a co za tym idzie rozwojowi . Kiedy poziom homocysteiny przekracza 20-30 µmol/l wówczas mamy do czynienia już z hiperhomocysteinemią. Jest ona niezależnym czynnikiem rozwoju zakrzepicy żylnej, osteoporozy czy chorób neurodegeneracyjnych: Alzheimera i Parkinsona.

Kwas foliowy - to on zapewnia prawidłowy poziom homocysteiny w organizmie

Homocysteina to związek chemiczny naturalnie występujący w organizmie. Szkodzi tylko wtedy, gdy występuje w nadmiarze. Najważniejszą rolę w metabolizmie (przemianach) homocysteiny odgrywa przede wszystkim kwas foliowy i witamina B12. To dzięki nim homocysteina przemienia się z powrotem w pożyteczną dla człowieka metioninę. Skutkuje to spadkiem homocysteiny do bezpiecznego poziomu. Gdy z powodu mutacji genu MTHFR w organizmie zabraknie kwasu foliowego albo witaminy B12, cały ten mechanizm zaczyna szwankować, powodując wzrost stężenia homocysteiny we krwi - głównego czynnika rozwoju miażdżycy.

Badanie genetyczne na obecność mutacji genu MTHFR - ważne dla Ciebie i Twojej rodziny

Badanie to zalecane jest przede wszystkim osobom, które mają stwierdzoną miażdżycę i nie mogą jej wyleczyć. Diagnostyką powinni zostać również objęci członkowie najbliższej rodziny chorego, którzy zmagali się lub też zmagają ze schorzeniami układu krążenia - zakrzepicą, czy zawałami. Wynik testu będzie dla nich drogowskazem, jak powinni postępować, aby ustrzec się przed podobnymi problemami ze zdrowiem, z którymi borykali się ich krewni. Dzięki niemu dowiedzą się m.in. jaka forma kwasu foliowego będzie dla nich najlepsza - „normalna" czy już przetworzona.

Obecnie coraz więcej placówek w naszym kraju wykonuje , za pomocą których można w szybki i bezbolesny sposób sprawdzić czy jest się posiadaczem mutacji genu MTHFR. Próbkę do analizy stanowi łatwy do przygotowania wymaz z wewnętrznej strony policzka, ewentualnie kilka mililitrów krwi pobranych jak do zwykłej morfologii.
 
Strony : 1 2

Natalia Jeziorska / TestDNA

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:03:28, 19-06-2016 ~gość: 31.174.79.xxx

    Brak profilaktycznych badań na homocysteinę. Nawet prywatnie, nie umieli mi zbadać homocysteiny!
    Pozdro.
    Senior/plus.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy