Strona głównaChorobyMięta pieprzowa pomaga przy zespole jelita drażliwego

Mięta pieprzowa pomaga przy zespole jelita drażliwego

Błonnik, środki przeciwskurczowe i olejek z mięty pieprzowej są skutecznymi środkami na zespół jelita drażliwego (irritable bowel syndrome, IBS), czytamy w British Medical Journal.
Mięta pieprzowa pomaga przy zespole jelita drażliwego [fot.  congerdesign from Pixabay]
cechuje się bólem brzucha i nieregularnym wypróżnianiem. Dolegliwość dotyka od 5 do nawet 20 proc. populacji. Ponieważ dokładna przyczyna IBS nie jest znana, trudno jest z nim walczyć. Obecnie stosuje się szeroką gamę działań, w tym suplementy z błonnikiem, , leki przeciwdepresyjne, hipnoterapię, a także środki przeczyszczające.

W związku z tym, że nie istnieje jedna terapia farmakologiczna, medycy zalecają stosowanie alternatywnych metod leczenia. Pomocne mogą być: , środki przeciwskurczowe i .

Kiedy przeanalizowano dane z badań, w których uczestniczyło 2,5 tys. osób z IBS, odkryto, że wszystkie trzy sposoby łagodzenia choroby są skuteczne, a żaden nie powodował znaczących skutków ubocznych. Najefektywniejsza była jednak mięta.

Nie jest to o tyle dziwne, że mięta pieprzowa od dawna stosowana jest w przypadku rozmaitych dolegliwości żołądkowych. Wiadomo, że zioło wspomaga trawienie i pomaga przy bólach brzucha, nudnościach, zgadze, czy wzdęciach. Co więcej, pobudza , a także wspiera pracę wątroby i dróg żółciowych.

Wyniki tego badania powinny rozbudzić zainteresowanie farmakoterapią zespołu jelita drażliwego i zachęcić do dalszych badań, uważa profesor Roger Jones z King's College London. Jak dodaje, cenne jest jednak zintegrowane podejścia do leczenia IBS, które uwzględnia związane z chorobą czynniki fizyczne, psychologiczne i społeczne.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy