Strona głównaChorobyMigotanie przedsionków zwiększa ryzyko choroby Alzheimera

Migotanie przedsionków zwiększa ryzyko choroby Alzheimera

Nowe badania potwierdzają dotychczasowe ustalenia: zaburzenia pracy układu krążenia w postaci migotania przedsionków zwiększają ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.
przedsionków zwiększa ryzyko demencji, wskazują uczeni z Uniwersytetu Yonsei w Seulu.

Migotanie przedsionków diagnozuje się, gdy przedsionki serca otrzymujące krew i wypompowujące ją do komór serca i reszty ciała, biją w nieregularnym rytmie. Już wcześniejsze badania pokazały, że osoby z tą dolegliwością są bardziej narażone na , a także, że ci, którzy przyjmowali , cechowali się osłabieniem tego ryzyka. Nowe testy potwierdzają te odkrycia. Ustalono w nich dodatkowo, że dolegliwość sprzyja otępieniu także u ludzi, którzy nigdy nie doświadczyli .

W badaniach uczestniczyło ponad ćwierć miliona osób w wieku powyżej 60 lat. Początkowo żadnego z uczestników nie dotyczyło ani migotanie przedsionków, ani demencja. Po dekadzie monitorowania zdrowia uczestników odkryto, że otępienie rozwinęło się u ponad 24 proc. ludzi, którzy zaczęli zmagać się też w migotaniem przedsionków i u 14 proc. osób bez .

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na całym świecie około 50 milionów osób cierpi na demencję. Każdego roku odnotowuje się prawie 10 milionów nowych przypadków. Przewiduje się, że w 2030 roku liczba pacjentów z demencją wyniesie 82 miliony, a do 2050 roku będzie ich 152 mln. Te szacunkowe dane wynikają ze starzenia się licznych społeczeństw.

Wyniki badań są dostępne w magazynie European Heart Journal.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy