Strona głównaChorobyMigrena a pożądanie seksualne - zaskakujący związek

Migrena a pożądanie seksualne - zaskakujący związek

Nie wszystkie osoby zmagające się z bólem głowy unikają aktywności seksualnej. Ludzie cierpiący na migreny deklarują wyższy poziom pożądania seksualnego niż ludzie z innymi rodzajami bólów głowy.
Migrena a pożądanie seksualne - zaskakujący związek [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
- Nasze badanie sugeruje, że na pożądanie seksualne i migrenowe bóle głowy może wpływać ten sam związek w mózgu -mówi anestezjolog dr Timothy Houle. - Wyniki potwierdzają pogląd, że migrena wiąże się z innymi powszechnymi zjawiskami. Zrozumienie tej relacji pomoże lepiej zrozumieć naturę migreny i być może poprawi leczenie tej dolegliwości - dodaje dr Houle.

Medycy chcieli sprawdzić związek między migrenowym a deklarowanym przez uczestników pożądaniem seksualnym. Jak wiadomo, zarówno pożądanie seksualne, jak i migrenowy ból głowy są powiązane z poziomem serotoniny, substancji, która odgrywa rolę także w . Nadmiar serotoniny może przekładać się na zmniejszone libido, a osoby cierpiące na migrenę odznaczają się niskim poziomem różnych związków chemicznych w mózgu. Odkryto też, że serotonina odgrywa rolę w atakach migreny.

Zaburzenia ilości serotoniny u osób cierpiących na mogą wpływać na pożądanie seksualne. Ponieważ wysoki poziom serotoniny wiąże się z niskim pożądaniem seksualnym, zaś ludzie z migrenami migrenę cechują się niskim poziomem wspomnianego związku, przewidywano, że będą miały wyższy popęd seksualny.

Do badania zaproszono kilkadziesiąt ludzi, którzy rocznie doświadczali co najmniej 10 ataków bólu głowy. Zdiagnozowano u nich rodzaj bólu głowy (migrenowy lub napięciowy) i wypełniali kwestionariusz mierzący pożądanie seksualne.

Osoby cierpiące na migrenę deklarowały poziom pożądania seksualnego, który był o 20 procent wyższy niż osoby doświadczające napięciowego bólu głowy. Kobiety z migreną odznaczały się poziomem pożądania seksualnego podobnym do mężczyzn, którzy mieli napięciowe bóle głowy.

- Pacjenci z migreną mogą odczuwać wyższy poziom niż inni - mówi dr Houle. - To otwiera drzwi do analizy innych zjawisk, które mają podobną podstawę neurochemiczną - dodaje. Na przykład, u osób z migreną częściej rozwija się depresja, która także jest modulowana przez serotoninę.

Na podsatwie:

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy