Strona głównaChorobyMigrena groźna szczególnie w średnim wieku

Migrena groźna szczególnie w średnim wieku

Przewlekła migrena, jeśli dotyczy kobiet poniżej 45 lat, zwiększa ryzyko zakrzepicy i niedokrwienia.
Migrena groźna szczególnie w średnim wieku [Fot. Rene - Fotolia.com]
Panie, które mają poniżej 45 lat i zmagają się z przewlekłą , mają wyższe ryzyko i niedokrwienia mózgu oraz serca, mówią lekarze z L'Istituto di Ricovero e Cura a Carattere Scientifico San Raffaele.

W ramach badań porównano stan zdrowia 550 osób cierpiących na przewlekłą migrenę oraz zdrowie 110 osób bez tej choroby. Okazało się, że u kobiet przed , które doświadczają migreny co najmniej 25 dni w miesiącu, odnotowano znacznie wyższe ryzyko zakrzepicy i niedokrwienia mózgu oraz serca. Według ekspertów, taki związek może wynikać z dysfunkcji i zapalenia śródbłonka, tkanki wyściełającej naczynia krwionośne wewnątrz, bo epizody migreny mogą dawać efekty tego rodzaju.

Migrena występuje najczęściej u ludzi w wieku 25-55 lat. Choroba ma podłoże genetyczne, ponieważ w przypadku około 90 proc. osób cierpiących na migrenę ich członkowie rodziny również zmagają się z tą dolegliwością. Większość pacjentów doświadcza ataków raz lub dwa razy w miesiącu, ale kilka milionów chorych ma chroniczną migrenę, z co najmniej 15 atakami na miesiąc.

Migrena skutkuje obezwładniającymi objawami neurologicznymi. Jest to zazwyczaj silny, pulsujący, powtarzający się , zwykle po jednej stronie głowy, choć w przypadku 1/3 ataków dotknięte są obie strony. Napadom choroby często towarzyszy co najmniej jeden z takich objawów, jak: zaburzenia widzenia, nudności, wymioty, , duża wrażliwość na dźwięk, światło, dotyk i węch, a także mrowienie lub drętwienie kończyn lub twarzy. Około 25 proc. osób cierpiących na migrenę ma również zaburzenia widzenia zwane aurą.

O badaniach napisano w magaynie Neurology.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy