Strona głównaChorobyMigrena groźna szczególnie w średnim wieku

Migrena groźna szczególnie w średnim wieku

Przewlekła migrena, jeśli dotyczy kobiet poniżej 45 lat, zwiększa ryzyko zakrzepicy i niedokrwienia.
Migrena groźna szczególnie w średnim wieku [Fot. Rene - Fotolia.com]
Panie, które mają poniżej 45 lat i zmagają się z przewlekłą , mają wyższe ryzyko i niedokrwienia mózgu oraz serca, mówią lekarze z L'Istituto di Ricovero e Cura a Carattere Scientifico San Raffaele.

W ramach badań porównano stan zdrowia 550 osób cierpiących na przewlekłą migrenę oraz zdrowie 110 osób bez tej choroby. Okazało się, że u kobiet przed , które doświadczają migreny co najmniej 25 dni w miesiącu, odnotowano znacznie wyższe ryzyko zakrzepicy i niedokrwienia mózgu oraz serca. Według ekspertów, taki związek może wynikać z dysfunkcji i zapalenia śródbłonka, tkanki wyściełającej naczynia krwionośne wewnątrz, bo epizody migreny mogą dawać efekty tego rodzaju.

Migrena występuje najczęściej u ludzi w wieku 25-55 lat. Choroba ma podłoże genetyczne, ponieważ w przypadku około 90 proc. osób cierpiących na migrenę ich członkowie rodziny również zmagają się z tą dolegliwością. Większość pacjentów doświadcza ataków raz lub dwa razy w miesiącu, ale kilka milionów chorych ma chroniczną migrenę, z co najmniej 15 atakami na miesiąc.

Migrena skutkuje obezwładniającymi objawami neurologicznymi. Jest to zazwyczaj silny, pulsujący, powtarzający się , zwykle po jednej stronie głowy, choć w przypadku 1/3 ataków dotknięte są obie strony. Napadom choroby często towarzyszy co najmniej jeden z takich objawów, jak: zaburzenia widzenia, nudności, wymioty, , duża wrażliwość na dźwięk, światło, dotyk i węch, a także mrowienie lub drętwienie kończyn lub twarzy. Około 25 proc. osób cierpiących na migrenę ma również zaburzenia widzenia zwane aurą.

O badaniach napisano w magaynie Neurology.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy