Strona głównaChorobyMigrena jest czynnikiem demencji?

Migrena jest czynnikiem demencji?

Demencja to najczęstsza choroba neurologiczna u osób starszych, a bóle głowy, w tym migreny, są najczęstsze zaburzenie neurologiczne w każdym wieku. Jak się okazuje, migreny mogą być istotnym czynnikiem ryzyka otępienia, w tym choroby Alzheimera.
Migrena jest czynnikiem demencji? [© Dave Willman - Fotolia.com]
Testy z udziałem niemal siedmiuset osób w wieku powyżej 65 lat pokazały, że migreny były ważnym czynnikiem ryzyka demencji, w tym choroby Alzheimera.

Zidentyfikowanie czynnika ryzyka demencji w średnim wieku, takiego jak migreny, może pozwolić na wcześniejsze wykrycie osób z grupy ryzyka. Co więcej, może przyczynić się do lepszego zrozumienia mechanizmów leżących u podstaw i .

- Nie znamy jeszcze żadnego sposobu na wyleczenie choroby Alzheimera, więc jej zapobieganie jest kluczowe. Odkrycie związku z migrenami daje nam przesłanki do kierowania nowymi strategiami chronienia się przed chorobą Alzheimera - mówi dr Suzanne L. Tyas z University of Waterloo w Kanadzie.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, migreny najczęściej dotykają osób w średnim wieku, częściej też doświadczają ich kobiety, z powodu oddziaływania hormonalnego. Dolegliwość jest wywoływana aktywacją mechanizmu głęboko w mózgu, który prowadzi do uwalniania się wywołujących substancji zapalnych wokół nerwów i naczyń krwionośnych głowy. Migrena ma charakter nawracający, często trwający całe życie i charakteryzujący się powtarzającymi się atakami.

Co do demencji, obecnie choruje na nią ok. 55 milionów ludzi na całym świecie, ale szacuje się lawinowy wzrost pacjentów w kolejnych latach ze względu na starzenie się wielu społeczeństw. Najpowszechniejszą formą demencji jest choroba Alzheimera. Otępienie stanowi obecnie siódmą najczęstszą przyczynę zgonów i jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności oraz uzależnienia wśród osób starszych na całym świecie.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy