Strona głównaChorobyMigrena może zaburzać sen

Migrena może zaburzać sen

Osoby zmagające się z migreną mogą mieć gorszą jakość snu REM niż ludzie wolni od tej choroby. Co więcej, okazało się również, że dzieci z migreną krócej sypiają niż ich zdrowi rówieśnicy, choć szybciej zasypiają.
Migrena może zaburzać sen [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM) to faza, która obejmuje największą aktywność mózgu podczas odpoczynku i marzenia senne. Jest też ważna dla funkcji uczenia się i .
Czy migreny powodują słabą jakość snu, czy słaba jakość snu powoduje migreny?, zastanawia się dr Jan Hoffmann z King's College London w Wielkiej - Chcieliśmy sprawdzić ostatnie badania, aby otrzymać wyraźniejszy obraz tego, jak migreny wpływają na sen ludzi i nasilenie bólów głowy - dodaje dr Hoffmann.
Przejrzano 32 badania z udziałem ponad 10 tysięcy osób. Uczestnicy wypełnili kwestionariusz, aby ocenić jakość swojego snu. Badanych pytano też o nawyki dotyczące snu, w tym o czas zasypiania, ogólny czas nocnego odpoczynku i korzystanie ze środków nasennych.

W wielu badaniach, które wzięto pod uwagę, uczestnicy spali w laboratorium specjalnie skonstruowanym do diagnozowania zaburzeń snu. Pozwala na rejestrowanie fal mózgowych, poziomu tlenu we krwi, tętna i ruchu gałek ocznych.

Okazało się, że pacjenci z cechowali się większym nasileniem różnych niż osoby bez migreny. Różnica ta była najjaskrawsza u chorych z przewlekłymi migrenami.

Ustalono m. in, że bez względu na wiek pacjenta, migrena oznaczała mniej snu REM. W przypadku dzieci z tą chorobą, odkryto krótszy czas całkowitego snu, dłuższy czas budzenia się i krótszy zasypiania. Być może - uważa dr Hoffmann - dzieci z migreną szybciej zasypiają niż ich rówieśnicy, bo niedostatecznie długo i dobrze odpoczywają.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy