Strona głównaChorobyMigrena oznacza wyższe ryzyko wielu chorób serca

Migrena oznacza wyższe ryzyko wielu chorób serca

Migrena mogą mieć związek z wyższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawału, udaru, choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ) i migotania przedsionków.
Migrena oznacza wyższe ryzyko wielu chorób serca [Fot. andriano_cz - Fotolia.com] jest nie tylko uciążliwa sama w sobie, ale może również zwiększać ryzyko zagrażających życiu chorób, wynika z nowych duńskich badań.

Bóle migrenowe dotyczą prawie 15 proc. światowej populacji, czyli aż około miliarda ludzi. Choroba jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i znacznie osłabia jakość życia. Co więcej, już wcześniejsze badania sugerowały związek między migreną a udarem niedokrwiennym oraz , szczególnie u kobiet. Teraz ustalono, że zależności pomiędzy tą dolegliwością i innymi kłopotami z układem sercowo-naczyniowym może być więcej.

W ramach badań uczeni przeanalizowali ryzyko zawału mięśnia sercowego, niedokrwiennego i krwotocznego, choroby tętnic obwodowych, żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, migotania przedsionków i niewydolności serca u pacjentów, u których zdiagnozowano migrenę. Następnie sprawdzono, poziom zagrożenia tymi chorobami u ludzi wolnych od migrenowych bólów.

Okazało się, że poza zawałem i udarem, migreny mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepowo-zatorowej i .

Dokładniej rzecz ujmując, okazało się, że ryzyko choroby sercowo-naczyniowej było najwyższe w pierwszym roku po rozpoznaniu migreny: w tym czasie od diagnozy odnotowano ośmiokrotnie zwiększone ryzyko udaru niedokrwiennego i krwotocznego oraz dwukrotnie wyższe ryzyko zawału mięśnia sercowego, żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej i migotania przedsionków. W przypadku pacjentów cierpiacych na migreny z aurą zagrożenie wspomnianymi chorobami było jeszcze wyższe. Co więcej, ryzyko tych problemów zdrowotnych w większym stopniu dotyczyło kobiet niż mężczyzn.

O wynikach badań można przeczytać w magazynie BMJ.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X