Strona głównaChorobyMigrena oznaką wyższego ryzyka choroby Parkinsona?

Migrena oznaką wyższego ryzyka choroby Parkinsona?

Ludzie w średnim wieku, którzy cierpią na migrenę, są bardziej narażeni na rozwój choroby Parkinsona.
Migrena oznaką wyższego ryzyka choroby Parkinsona? [© elizalebedewa - Fotolia.com] Uczeni z Uniformed Services University przeprowadzili badania, z których wynika, że osoby w średnim wieku cierpiące na migreny są bardziej narażone na diagnozę choroby Parkinsona lub innych zaburzeń ruchowych w późniejszym życiu.

Naukowcy stwierdzili, że osoby, które mają migreny z aurą, odznaczają się istotnie wyższym ryzykiem rozwoju .

Migrena jest najczęstszym zaburzeniem mózgowym, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Dotychczas ustalono jego związek z chorobami naczyń mózgowych i . Nowo odkryta relacja stanowi kolejny powód przeprowadzenia badań, aby zrozumieć, zapobiegać i leczyć tę chorobę - mówi Ann I. Scher z American Academy of Neurology.

W dwudziestopięcioletnich badaniach wzięło udział 5620 osób w wieku 33-65 lat. Część z nich nie zmagało się z bólem głowy, niektórzy walczyli z tymi dolegliwościami, a jeszcze inni mieli klasyczne migreny.

Naukowcy odkryli, że ci, którzy cierpieli na , byli bardziej narażeni na rozwój choroby Parkinsona niż osoby bez . Ci ciekawe, kobiety z z aurą były częściej miały w rodzinie osoby chorujące na chorobę Parkinsona niż panie rzadko doświadczające bólów głowy.

Dysfunkcja neuroprzekaźnika o nazwie dopamina jest wspólna dla choroby Parkinsona i zespołu niespokojnych nóg, a także postawiono hipotezę, że stanowi możliwą przyczynę migreny. Objawy migreny, takie jak nadmierne ziewanie, nudności i wymioty są uważane za związane za stymulacją receptora dopaminy. Jednakże, chociaż ryzyko migreny związane są ze zwiększonym prawdopodobieństwem choroby Parkinsona, relacja ta jest nadal bardzo niska - mówi Ann Scher.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy