Strona głównaChorobyMigrena wiąże się z depresją

Migrena wiąże się z depresją

Naukowcy odkryli związek między migreną i ryzykiem depresji. Wydaje się, że te dwie choroby wpływają na siebie.
Migrena wiąże się z depresją [© JorgeAlejandro - Fotolia.com] Wielu naukowców uważa, że wspomniane zaburzenia mają u podstaw te same czynniki biologiczne. Już wcześniejsze badania wskazywały na dwukierunkową relację pomiędzy i , a najnowsze badania przydają kolejnych dowodów na taki związek.

Uczeni z Henry Ford Health System w Detroit odkryli, że w okresie dwóch lat u osób cierpiących na migrenę pięć razy częściej w porównaniu do pozostałych rozwijała się depresja. I odwrotnie - uczestnicy cierpiący na depresję na początku badania cechowali się ponad trzykrotnie wyższym ryzykiem wystąpienia migreny.

Depresja w ramach wspomnianych badań została zdefiniowana jako połączenie większości lub wszystkich następujących objawów: obniżenie nastroju, brak zainteresowania lub odczuwania przyjemności w różnych aktywnościach, które wcześniej uważano za przyjemne, niskie poczucie własnej wartości, bezsenność lub nadmierna , wyraźny wzrost lub zmniejszenie apetytu, trudności w koncentracji i podejmowaniu decyzji, stałe negatywne lub samobójcze myśli, brak energii, uczucie bezwartościowości, ciągłe poczucie winy, pobudzenie psychoruchowe apatia.

Poza tym, że poważna depresja często współwystępowała z migrenami, wydawała się też zwiększać ryzyko pierwszego ataku migrenowego, a historia migreny miała taki sam wpływ na ryzyko początkowego ataku depresji. Opisywany wpływ jest zatem dwukierunkowy.

Uczeni sądzą, że istnieje ścisły zwiazek między opisywanymi chorobami. Gdyby depresja u osób z migreną była wywoływana i niepokojem co do powtórzenia się silnego , powinniśmy zaobserwować to samo zwiększone ryzyko również u osób z innymi bólami głowy o podobnym nasileniem, wyjaśniają autorzy badań. Tymczasem nic takiego nie ma miejsca. Najwyraźniej więc migrena i depresja mają podobne podstawy biologiczne, być może związane z neuroprzekaźnikami i hormonami, które przekazują sygnały nerwowe.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Neurology.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:56:59, 27-12-2015 ~gość: 88.156.130.xxx

    hmm… jestem migrenikiem od paru lat, bywały lepsze i gorsze chwile, miewałam chandry, ale zawsze udawało mi się z nich wyjść. jestem szczęściarą, bo mam ogromne wsparcie w najbliższych poza tym staram się prowadzić zdrowy, spokojny tryb życia, stosuję porady z abcmigrena. z większym lub mniejszym skutkiem, ale się nie poddaję
    ... zobacz więcej
  • 14:00:22, 12-02-2016 rosmary

    właśnie szukam czy to jest możliwe, ale przyznam nie widzę takowych informacji, niby coś tam po tekstach się pojawia: http://www.ciazaobjawy.pl/objawy-depresji/ no ale konkretów jeszcze nie znalazłam, od kilku miesięcy mam rpoblem z narastającą migreną, ciągle powraca, pojawia się i znika. Strasznie mnie ten problem męczy, ostatnio miałam też kilka przykrych sytuacji w życiu, gorsze dni, gorsze chwile i szukam powiązania w tym wszystkim, do depresji mi chyba daleko jeszcze, bo mam po co żyć.
    ... zobacz więcej
  • 19:06:00, 12-02-2016 Basko

    Bez przesady. Ja migrenę mam od X lat. Migrenę miala moja mama, ma ją moja ciocia, ma moja siostra. Byłam u kilku lekarzy neurologow i każdy mowi to samo - migrena może być dziedziczna....nigdy nie miałam depresji, a migrenę mam gdy wieje halny...gdy zmienia się raptowanie pogoda...gdy za szybko rośnie lub spada ciśnienie...rozsadzający ból w skroni-przeważnie z prawej strony, ból oczodołów, bolą mnie nawet włosy:-)...wymioty i biegunka w dodatku...wcześniej lądowałam w szpitalu na kroplówkach, teraz obywam się bez tego, za to ból trwa często po dwa, trzy dni...
    ... zobacz więcej
  • 22:42:19, 12-02-2016 Vika

    Migrena wiąże się z depresją A co się z depresją nie wiąże? Każdy długotrwały ból,cierpienie może doprowadzić do depresji,czy krótkotrwałego załamania.
    Nic dziwnego że skoro naukowcy tak tłumaczą depresję ,to potem zdarza się leczenie lekami p.padaczkowymi czy p.depresyjnymi.Skutek oczywiście żaden .
    Basko, też dziedziczę migrenę i to z lewa, i z prawa,też halny,zmiany ciśnienia,ale również na tle alergii pokarmowej. Muszę uważać z czego składa się kolacja.
    Szczęście w nieszczęściu ,w ostatnich latach typowe migreny już rzadziej i bez aury.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć