Strona głównaChorobyMikroigły pomogą walczyć z infekcjami w stopie cukrzycowej

Mikroigły pomogą walczyć z infekcjami w stopie cukrzycowej

Wynalazek inżyniera z Purdue University może poprawić jakość życia milionów ludzi cierpiących na owrzodzenia stopy cukrzycowej.
Mikroigły pomogą walczyć z infekcjami w stopie cukrzycowej [fot. Purdue University photo/Vincent Walter]
Opracowano elastyczny układ mikroigieł z kompozytu polimerowego, który może pokonać biofilm bakteryjny w przewlekłych, niegojących się ranach, szczególnie u chorych na , a jednocześnie dostarczać zarówno tlen, jak i środki bakteriobójcze.

- Biofilm działa jak tarcza, uniemożliwiając dotarcie do zainfekowanych komórek i tkanek. Kiedy te mikroigły przedostają się przez osłonę, wchłaniają płyn znajdujący się pod spodem i rozpuszczają się, dzięki czemu dostarcza antybiotyk bezpośrednio do owrzodzonych komórek i tkanek - prof. Rahim Rahimi, autor wynalazku.

Tradycyjna metoda omijania biofilmu polega na odklejaniu go przez lekarzy, co jest bolesne dla pacjentów i nie pozwala odróżnić tkanki zainfekowanej od zdrowej. - Mikroigły nie powodują bólu, ponieważ są na tyle krótkie, że nie dotykają zakończeń nerwowych w stopie. Zespół ocenił skuteczność mikroigieł ranach świń. W mniej niż pięć minut mikroigły rozpuściły się, antybiotyk został dostarczony, a plaster został usunięty, mówią medycy.

Nieodpowiednie leczenie zakażonych wrzodów może prowadzić do bakteriemii i sepsy. W rezultacie rany stają się przewlekłe i są jedną z głównych przyczyn amputacji kończyn. Autorzy mają nadzieję, że wynalazek usprawni leczenie diabetyków, u których wystąpiło zaburzenie w postaci .

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć