Strona głównaChorobyMożna uniknąć 40 proc. przypadków demencji. Ważny jest styl życia

Można uniknąć 40 proc. przypadków demencji. Ważny jest styl życia

Czterdziestu procentom przypadków demencji można by zapobiec lub je opóźnić dzięki modyfikcji 12 czynników ryzyka choroby.
Można uniknąć 40 proc. przypadków demencji. Ważny jest styl życia [fot. RitaE from Pixabay]
Regulowanie 12 czynników ryzyka w ciągu całego życia może opóźnić lub zapobiec znacznej części przypadków demencji, czytamy w raporcie Komisji Lancet (Lancet Commission).

Kilkudziesięciu światowej sławy ekspertów od demencji dodało do istniejącej wcześniej listy trzy nowe czynniki ryzyka: nadmierne spożycie alkoholu, uraz głowy w wieku średnim oraz narażenie seniorów na zanieczyszczenie powietrza. Pozostałe dziewięć czynników rozwoju demencji (wskazane przez komisję już w 2017 roku) obejmują: krótką edukacja; utratę słuchu w wieku średnim, , otyłość; palenie papierosów, , izolację społeczną, brak aktywności fizycznej i cukrzycę w starszym wieku.
Taktyki mające na celu uniknięcie demencji dotyczą całego życia, więc nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno na podjęcie działań - mówi dr Lon Schneider z Keck School of Medicine na Universytecie Południowej Kalifornii.
dotyczy około 50 milionów ludzi na całym świecie, a eksperci spodziewają się, że liczba pacjentów wzrośnie ponad trzykrotnie do 2050 roku, szczególnie w krajach o niskich i średnich dochodach, w których żyje około dwóch trzecich osób z demencją.

Jedncześnie, w niektórych krajach, takich jak Stany Zjednoczone, Anglia i Francja, odsetek osób starszych z demencją spadł, częściowo być może z powodu zmian w stylu życia, co wskazuje na możliwość osłabienia demencji dzięki określonym środkom zapobiegawczym, ocenia dr Schneider.

Według eksertów takie działania pomogą uchronić się przed demencją:
  • utrzymywanie skurczowego ciśnienie krwi na poziomie 130 mm Hg lub niższym, szczególnie od ukończenia 40 roku życia;
  • używanie w przypadku osłabienia słuchu i ochrona słuchu przed wysokim poziomem hałasu;
  • zmniejszenie narażenia na zanieczyszczenie powietrza i bierne palenie;
  • zapobieganie urazom głowy;
  • ograniczenie spożycia alkoholu do nie więcej niż 21 jednostek tygodniowo (jedna jednostka alkoholu to 10 ml/8 g czystego alkoholu);
  • rzucenie palenia papierosów;
  • zapewnienie dzieciom średniego wykształcenia;
  • prowadzenie aktywnego życia;
  • dbanie o wagę (walka z otyłością) i leczenie cukrzycy (jeśli się rozwinie).
Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy