Strona głównaChorobyNa zaburzenia psychiczne pomoże terapia i... aplikacja na smartfon

Na zaburzenia psychiczne pomoże terapia i... aplikacja na smartfon

Problemy mentalne moga być skuteczniej leczone, jeśli leczenie poznawczo-behawioralne jest wpsierane specjalną aplikacją na smartfon.
Uczeni z McLean Hospital w Belmont i Harvard Medical School w Bostonie odkryli, że połączenie terapii poznawczo-behawioralnej z używaniem pewnej aplikacji na może pomóc pacjentom z zaburzeniami psychicznymi interpretować sytuacje z życia codziennego w bardziej pozytywny sposób.

Aplikacja uwzględniająca postępowanie Cognitive Bias Modification for Interpretation (CBM-I, modyfikacja interpretacji uprzedzeń poznawczych) może ułatwić ludziom cierpiącym na lęk, i inne problemy psychiczne kontynuowanie terapii także poza sopecjalistycznymi ośrodkami.

CBM-I daje większe możliwości lecznicze, wspierając postępowanie kognitywno-behawioralne. Negatywna interpretacja niejednoznacznych sytuacji jest jednym z objawów zaburzeń lękowych i depresji, CBM-I zaś pomaga ją zmienić. Przygotowana przez specjalistów aplikacja przedstawia pacjentom różne możliwości oceny i sprzyja wyborowi pozytywnych interpretacji, odrzucając te pogłebiające i . Przykładowo, wykreowane pzrez aplikację zadanie wymaga od pacjenta oceny tego, że podczas rozmowy jeden z dwóch rozmówców ziewa. Użytkownik musi wybrać jedną z dwóch opcji: „ziewa, ponieważ jest zmęczony" lub „robi to, ponieważ się nudzi". Pierwsza opcja jest wskazywana przez aplikację jako „poprawna", natomiast druga jako „niepoprawna".

Powtarzanie takich ćwiczeń pomaga zmienić ogólne nastawienie, po jakimś czasie pacjenci przyjmują pozytywną interpretację za oczywistą i przestają automatycznie wyciągać negatywne wnioski. To z kolei pomaga w osłabianiu objawów depresyjno-lękowych.

Na temat badań można przeczytać w magazynie Behavior Therapy:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy