Strona głównaChorobyNadciśnienie - coraz poważniejszy problem nie tylko bogatych, ale i biedniejszych krajów

Nadciśnienie - coraz poważniejszy problem nie tylko bogatych, ale i biedniejszych krajów

Nadciśnienie staje się coraz częstsze w biedniejszych krajach, choć do niedawna problem wydawał się najpowszechniejszy w państwach o wyoskich dochodach. Co istotne, nadciśnienie to główna przyczyna przedwczesnej śmierci na całym świecie. Ryzyko rozwoju zaburzenia dotyczy około 1,4 miliarda ludzi.
Nadciśnienie - coraz poważniejszy problem nie tylko bogatych, ale i biedniejszych krajów [© francescomou - Fotolia.com] Szacuje się, że dotyczy około 30 procent ludzi na całym świecie. Zmieniają się jednak obszary, na których zaburzenie występuje najczęściej.
Uczeni z Tulane University w Nowym Orleanie przeanalizowali globalny trend dotyczący nadciśnienia biorąc pod uwagę setki badań na temat tego problemu. Szczególnie skoncentrowali się na relacji nadciśnienia do , i przewlekłej choroby nerek.

Ustalono, że problem nadciśnienia zwiększył się o niemal 8 procent w latach 2000-2010 w krajach o niskich i średnich dochodach. Nie tylko ten istotnie wyższy wskaźnik jest niepokojący, ale i fakt, że we wspomnianych państwach rzadziej leczy się tę dolegliwość.

„Systemy opieki zdrowotnej w wielu krajach o niskich i średnich dochodach są przeciążone i nie mają środków do skutecznego leczenia i kontroli nadciśnienia. Ponadto, ponieważ nadciśnienie tętnicze jest bezobjawowe, wielu mieszkańców tych krajów nie ma dostępu do odpowiednich badań i profilaktyki, a często nie są dobrze diagnozowani", wyjaśniają autorzy badań.

„Nadciśnienie musi być priorytetem zdrowia publicznego w krajach o niskich i średnich dochodach, aby zapobiec w przyszłości chorobom krążenia i nerek", dodają uczeni.

Dieta a nadciśnienie

W walce z nadciśnieniem (i profilaktyce) pomocna jest dieta śródziemnomorska bogata w oliwę z oliwek, ryby oraz orzechy. Badania dowiodły, że ten rodzaj odżywiania się stanowi jeden z najskuteczniejszcyh sposobów na obniżenie podwyższonego ciśnienia krwi.Inna naturalna metoda obniżenia wysokiego ciśnienia krwi to dostarczanie sobie odpowiedniej ilości . Pierwiastek ten przekłada się na lepszy rozkurcz naczyń krwionośnych pomagając zmniejszyć nadciśnienie. 500 miligramów magnezu dziennie pomaga w naturalny sposób obniża ciśnienie krwi. Najlepszym źródłem magnezu są: kasza gryczana, nasiona roślin strączkowych, kakao, gorzka , orzechy, , pestki dyni.
Pomocny jest także potas, który naturalnie obniża podwyższone ciśnienie krwi poprzez kontrolę negatywnego działania soli. Potas można znaleźć m. in. w słodkich ziemniakach, bananach, , , etc.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy