Strona głównaChorobyNadciśnienie - ćwiczenia tak skuteczne, jak leki

Nadciśnienie - ćwiczenia tak skuteczne, jak leki

Uczeni porównali efekty ćwiczeń i leków w walce z nadciśnieniem - okazało się, że treningi mogą być tak samo skuteczne w obniżaniu ciśnienia krwi jak farmaceutyki.
Nadciśnienie - ćwiczenia tak skuteczne, jak leki
Regularna jest dobrym sposobem na obniżanie ciśnienia krwi. Jednocześnie autorzy zaznaczają, że nie oznacza to, że samodzielnie można zrezygnować z leków. Nie każdy pacjent może wdrożyć odpowiedni plan treningowy, a co więcej, medykamenty działają inaczej niż ćwiczenia.

Uczeni z London School of Economics zestawili wyniki licznych badań dotyczących nadmiernego ciśnienia krwi i odkryli, że regularny wysiłek fizyczny może być bardzo pomocny w zmniejszaniu hipertensji.

W ramach badań porównano różne rodzaje ćwiczeń z różnymi klasami leków na . Wzięto pod uwagę także czas poświecony na aktywność fizyczną oraz dawki stosowanych farmaceutyków. Ponadto sprawdzono efekty jednych i drugich zarówno u osób zdrowych, jak i zmagających się ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym.

Ogólnie rzecz biorąc, ustalono, że u osób, u których stosowano leki, ciśnienie było niższe niż u tych, które uczestniczyły w programie treningowym. Kiedy jednak ograniczono analizy do nadciśnienia tętniczego, aktywność fizyczna okazała się równie skuteczna, jak większość leków. To nie wszystko, efektywność ćwiczeń wzrastała wraz ze wzrostem wartości ciśnienia powyżej 140 mm Hg.

Wprawdzie rezultaty analiz są bardzo obiecujące, autorzy jednak podkreślają, że nie oznaczają możliwości rezygnacji z leków na rzecz wysiłku fizycznego w obniżaniu ciśnienia. Zalecają konsultacje z lekarzami przed podjęciem jakichkolwiek treningów.

Nadciśnienie tętnicze to jeden z głównych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, które z kolei stanowią najczęstszą przyczynę śmierci na całym świecie (odpowiadają za ponad 30 proc. wszystkich zgonów). Dolegliwość znacznie zwiększa ryzyko takch zdarzeń zdarzeń sercowo-naczyniowych, jak .

Wyniki badań są dostepne w British Journal of Sports Medicine

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy