Strona głównaChorobyNadciśnienie - jedna z najpowszechniejszych dolegliwości

Nadciśnienie - jedna z najpowszechniejszych dolegliwości

Nadciśnienie to jeden z głownych czynników prowadzących do chorób sercowo-naczyniowych, a one odpowiadają aż za jedną trzecią śmierci na całym świecie.
Nadciśnienie - jedna z najpowszechniejszych dolegliwości [Fot. vchalup - Fotolia.com] Statystyki są alarmujące, obecnie odpowiadają za jedną trzecią wszystkich zgonów. Jednocześnie, nadciśnienie, czyli czynnik, który w największej mierze do tych chorób prowadzi, dotyczy niemal jednej trzeciej światowej populacji.

Prawidłowe ciśnienie krwi u ludzi dorosłych określa się jako mające poziom 120 mm Hg (skurczowe ciśnienie) 80 mm Hg (ciśnienie rozkurczowe). Gdy pierwsze z wymienionych przekracza wartość 140 mm Hg i / lub drugie wynosi co najmniej 90 mm Hg, oznacza to .

Nadciśnienie często nie daje objawów, jeśli już jednak się pojawiają, są to zwykle ślady krwi w oczach czy częste zawroty głowy lub zaczerwienienie na twarzy. Przy bardzo dużym nadciśnieniu pojawiać się może: silny ból głowy, , problemy ze wzrokiem, ból w klatce piersiowej, trudności z oddychaniem, nieregularne bicie serca, krew w moczu.

Ponieważ symptomy występują rzadko lub są niewyraźne, nadciśnienie określa się jako „cichego zabójcę". Prowadzić może do wielu różnych chorób, w tym , uszkodzenia mózgu i problemów z sercem.

Ciśnienie krwi najlepiej można regulować poprzez dietę, ale gdy rozwinie się stan nadciśnienia, sama zmiana sposobu odżywiania się często nie wystarczy. Wśród działań leczniczych są: ćwiczenia fizyczne, zmniejszenie poziomu stresu, unikanie alkoholu, rzucenie palenia papierosów. Poza tym dostępne są leki obniżające ciśnienie, do najppularniejszych należą: diuretyki (w tym tiazydy, chlortalidon i indapamid), beta-blokery i alfa-blokery, blokery kanału wapniowego, inhibitory konwertazy angiotensyny, blokery receptora angiotensyny.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy