Strona głównaChorobyNadciśnienie - współczesna „epidemia”

Nadciśnienie - współczesna „epidemia”

Nadciśnienie to jedna z głównych przyczyn chorób układu krążenia, które stanowią pierwszy powód śmierci na całym świecie. Dolegliwość jest powszechna i coraz częściej skutecznie leczona, ale ilość jej przypadków ciagle wzrasta.
Nadciśnienie - współczesna „epidemia” Liczba pacjentów z podwoiła się w ciagu ostatnich czterdziestu lat. Problem staje się dość dobrze rozumiany i osłabiany w krajach rozwiniętych, niemniej stanowi coraz poważniejszy kłopot w krajach biedniejszych.

Nadciśnienie jest głównym czynnikiem ryzyka i , i każdego roku zabija około 7,5 mln ludzi na całym świecie. Większość tych zgonów dotyczy świata rozwijającego się, mówią badacze z Imperial College w Londynie w Anglii. Biorąc zagadnienie globalnie, nadciśnienie nie jest już problemem świata zachodniego czy krajów bogatych. Jest to kłopot najbiedniejszych regionów i ludzi na świecie, dodają uczeni.

Całkowita liczba osób z nadciśnienie wzrosła z 594 milionów w 1975 roku do ponad 1 mld w 2015 roku ze względu na takie czynniki, jak rosnąca ilość ludzi na świecie i społeczeństw.

Jednym z głównych celów Światowej Organizacji Zdrowia jest ograniczenie powszechności nadciśnienia tętniczego o 25 procent do roku 2025. Jednak brytyjscy uczeni sądzą, że jego osiągniecie jest mało prawdopodobne. Jednym z podstawowych czynników ograniczania problemu nadciśnienia jest zdrowy styl życia obejmujący odpowiednią dietę i , to zaś trudneo zealizować w wielu regionach świata.

Nadciśnienie jest najpowszechniejsze w Południowej Azji i Afryce Subsaharyjskiej, jednakże ciągle stanowi też wielkie wyzwanie w niektórych krajach Pacyfiku oraz Europy Środkowej i Wschodniej.

Wyniki badań opublikowano w magazynie The Lancet.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 16:14:09, 03-12-2016 ~gość: 178.235.243.xxx

  Według mnie problem coraz większej liczby osób zapadających na nadciśnienie wynika m.in. z coraz większego tempa życia, co sprawia, że bardziej się stresujemy, mamy mniej czasu na odpowiednie odżywianie i ćwiczenia fizyczne.
 • 14:53:08, 18-08-2019 Stefan

  Aronia na nadciśnienie
  - https://tipy.interia.pl/tag89801,aro...cisnienie.html

  U nas zbyt mało popularny owoc w powszechnym żywieniu?
  Mimo tego, że Polska jest "największym producentem tego owocu na świecie" wg - https://tiny.pl/t5phr
  Owoce aronii poleca się do powszechnego stosowania przy leczeniu nadciśnienia, arteriosklerozy, zapalenia błony śluzowej żołądka, hemoroidów i chorób naczyń włosowatych.

  W 2019 roku zbiory aronii w naszym kraju były szczególnie obfite, dlatego przetwory z aronii,
  takie jak dżemy, soki, są łatwo dostępne.

  Czytaj więcej: https://szukaj.interia.pl/interia?q=aronia

  S.
  ... zobacz więcej
 • 22:31:14, 17-12-2020 Klaudiaa

  Dlatego polecam badać sobie ciśnienie. Ostatnio zakupiłam ciśnieniomierz od Diagnosis i jestem zadowolona, polecam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • eGospodarka.pl
 • Pola Nadziei
 • Oferty pracy