Strona głównaChorobyNadciśnienie - zmiany w stylu życia zmniejszą potrzebę przyjmowania leków

Nadciśnienie - zmiany w stylu życia zmniejszą potrzebę przyjmowania leków

Osoby z nadciśnieniem cechowały się mniejszym zapotrzebowaniem na leki przeciwnadciśnieniowe w ciągu 16 tygodni po wprowadzeniu zmian w stylu życia.
Nadciśnienie - zmiany w stylu życia zmniejszą potrzebę przyjmowania leków [fot. Antonio Corigliano from Pixabay]
- Zmiany w stylu życia, w tym zdrowsze odżywianie się i regularne , mogą istotnie zmniejszyć ilość pacjentów, którzy potrzebują leków obniżających ciśnienie krwi. Dotyczy to szczególnie ludzi, których ciśnienie skurczowe mieści się w zakresie od 130 do 160 mmHg i rozkurczowe między 80 a 99 mmHg - mówi prof. Alan Hinderliter z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Przebadano ponad sto osób z nadwagą lub otyłością w wieku 40 - 80 lat, które miały . Ciśnienie krwi pacjentów mieściło się w zakresie 130-160/80-99 mmHg, ale nie przyjmowali oni leków obniżających ciśnienie w czasie badania.

Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do jednej z trzech grup. Część z nich zmieniła swoją dietę (na dietę ) i wzięła udział w programie kontroli wagi, który obejmował poradnictwo i ćwiczenia trzy razy w tygodniu. Dieta DASH jest bogata w owoce, warzywa i niskotłuszczowy nabiał oraz zawiera niskie ilości czerwonego mięsa, i . Uczestnicy z drugiej grupy zmienili jedynie dietę - również na DASH. Osoby z trzeciej grupy nie wprowadziły żadnych modyfikacji do swojego stylu życia.

Jak się okazało:
  • Osoby stosujące dietę DASH i uczestniczące w programie kontroli wagę straciły średnio ponad 8,5 kg i obniżyły skurczowe ciśnienie krwi średnio o 16 mmHg skurczowe oraz rozkurczowe o 10 mmHg pod koniec 16 tygodnia.
  • Ci, którzy zmienili jedynie dietę na DASH, mieli skurczowe ciśnienie krwi obniżone średnio o 11 mmHg i rozkurczowe - o 8 mmHg.
  • U ludzi z grupy kontrolnej odnotowano minimalny spadek ciśnienia skurczowego o 3 mmHg oraz rozkurczowego o 4 mmHg
Pod koniec badania jedynie 15 procent osób z pierwszej grupy potrzebowało leków przeciwnadciśnieniowych. Wśród ludzi, którzy zmienili tylko dietę, było to 23 procent. Jeśli chodzi zaś o grupę kontrolną, aż 50 proc. ludzi spełniało kryteria leczenia farmakologicznego.

Jak uważa prof. Hinderliter, zmiana stylu życia byłyby równie pomocne u osób z wyższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i pacjentów przyjmujących leki na nadciśnienie, trzeba to jednak jeszcze potwierdzić.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy