Strona głównaChorobyNadciśnienie a koronawirus

Nadciśnienie a koronawirus

Wiele osób ma obawy dotyczące zdrowia, szczególnie podczas pandemii COVID-19, bo wirus może być groźniejszy dla tych, którzy już zmagają się z jakimiś problemami zdrowotnymi. Okazuje się, że bardziej narażeni na zwiększone ryzyko poważnych powikłań w przypadku zarażenia koronawirusem są pacjenci z nadciśnieniem
Nadciśnienie a koronawirus [fot. Gerald Oswald z Pixabay]
Na podstawie znanych już przypadków, lekarze ostrzegają, że osoby starsze z chorobą niedokrwienną serca lub mogą być bardziej podatne na koronawirusa i bardziej narażone na wystąpienie poważniejszych objawów. Seniorzy z tymi dolegliwościami powinni być szczególnie chronieni i izolowani w czasie pandemii.

Dane wskazują 10,5 proc. zgonów wśród osób z , które również cierpiały na choroby sercowo-naczyniowe, 7,3 proc. w przypadku diabetyków, 6,3 proc. wśród pacjentów z chorobami układu oddechowego, 6 proc. w grupie ludzi z nadciśnieniem i 5,6 proc. wśród pacjentów onkologicznych.

Eksperci radzą, by nie przerywać przyjmowania przepisanych inhibitorów konwertazy angiotensyny lub leków blokujących receptor angiotensyny w przypadku nadciśnienia, niewydolności serc
+a lub chorób serca. Leki te nie zwiększają ryzyka zarażenia się COVID-19, są zaś niezbędne dla utrzymania odpowiedniego poziomu ciśnienia krwi, co zmniejsza prawdopodobieństwo , i pogorszenia choroby serca.

Trzeba też pamiętać, że niektóre powszechne nawyki lub leki i suplementy dostępne bez recepty mogą podnosić ciśnienie krwi. Typowe leki przeciwbólowe, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne () mogą mieć takie działanie, podobnie jak leki zmniejszające przekrwienie. Osoby z problemami z sercem powinny je ograniczać lub ich unikać, szczególnie u ludzi, u których trudno jest kontrolować ciśnienie krwi. Warto skonsultować się z lekarzem przed zażyciem leków dostępnych bez recepty.

Niektóre leki na receptę również mogą zwiększać ciśnienie. Osoby przyjmujące medykamenty na poprawę zdrowia psychicznego, kortykosteroidy, leki antykoncepcyjne, leki immunosupresyjne i niektóre leki przeciwnowotworowe powinny na bieżąco monitorować ciśnienie krwi.

Alkohol i kofeina. Należy je ograniczyć, bo obydwie te substancje mogą zwiększać ciśnienie. Warto też zachować ostrożność przy zażywaniu niektórych suplementów ziołowych, przykładowo, lukrecja, może podnosić ciśnienie krwi.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy